2024 várhatóan minden idők legmelegebb éve lesz, veszélyes közelségbe kerülve a kritikus felmelegedési küszöbhöz
Az Európai Unió Copernicus Klímaváltozási Szolgálata figyelmeztet: szinte biztos, hogy 2024 lesz a valaha mért legmelegebb év, ami aggodalomra ad okot a globális átlaghőmérséklet tekintetében.
Egy forró nyár után, és a klímaváltozás elleni lassú előrehaladás mellett nem meglepő, hogy 2024 rekordokat fog dönteni. Az üvegházhatású gázok kibocsátása a fosszilis tüzelőanyagokból egyre magasabbra emeli a hőmérsékletet, arra kényszerítve a közösségeket világszerte, hogy alkalmazkodjanak a zord új valósághoz.
„Az emberiség felgyújtja a bolygót és megfizeti az árát.”
– mondta António Guterres ENSZ-főtitkár tegnapi nyilatkozatában.
Mind a Copernicus, mind a Meteorológiai Világszervezet (WMO) tegnap közzétett elemzései szerint 2024 a valaha mért legmelegebb év lesz – megdöntve a 2023-as rekordot. Az év hátralévő részében a hőmérsékleti anomáliának közel nullára kellene csökkennie ahhoz, hogy 2024 ne döntse meg a rekordot.
Anomáliák éve
2024 az anomáliák éve volt. Több mint 1300 ember halt meg, amikor a hőmérséklet az egekbe szökött Szaúd-Arábiában a mekkai éves zarándoklat során júniusban. Ekkor az északi félteke a valaha mért legforróbb nyarát élte át, felülmúlva 2023-at. Bár ez a Copernicus 1940-ig visszanyúló adatelemzésén alapul, külön kutatások az ősi fagyűrűk markereit használva azt találták, hogy 2023 nyara az északi féltekén valószínűleg az elmúlt legalább 2000 év legmelegebbje volt.
Ez valószínűleg az első olyan év, amikor a globális átlaghőmérséklet több mint 1,5 Celsius-fokkal magasabb lesz, mint az ipari forradalom előtt volt. Ez talán nem tűnik soknak, de meghaladja a Párizsi Éghajlatvédelmi Egyezményben kitűzött legambiciózabb célt – egy nemzetközi szerződést, amely hosszú távon 1,5-2 Celsius-fok alatt kívánja tartani a felmelegedést.
Sürgős cselekvésre van szükség
Az országok jövőre határidővel néznek szembe a Párizsi Megállapodás szerinti frissített nemzeti éghajlatvédelmi tervek benyújtására, és a jövő héten küldötteket küldenek Bakuba, Azerbajdzsánba az éves ENSZ éghajlatváltozási csúcstalálkozóra. Az amerikai választások eredménye azonban megnehezíti az előrelépést. Az Egyesült Államok a legnagyobb történelmi kibocsátója a bolygót fűtő szén-dioxidnak, és Donald Trump megválasztott elnök azt mondta, hogy kivonná az USA-t a Párizsi Megállapodásból.
Összefoglalva, 2024 kritikus év lesz a klímaváltozás elleni küzdelemben. A rekordmagas hőmérsékletek és a politikai kihívások ellenére sürgős globális összefogásra és cselekvésre van szükség a katasztrofális következmények elkerülése érdekében.