back to top

2024: A bolygó legforróbb éve jön

Klímaválság: 2024 lehet minden idők legforróbb éve

Az Európai Unió Copernicus klímaváltozási szolgálata szerint „gyakorlatilag biztos”, hogy 2024 lesz a valaha mért legmelegebb év, átlépve egy aggasztó küszöböt a globális átlaghőmérséklet tekintetében.

Egy rekordmeleg nyár után, és a klímaváltozás elleni lassú előrehaladás mellett nem meglepő, hogy 2024 minden eddigi rekordot meg fog dönteni. Az üvegházhatású gázok kibocsátása a fosszilis tüzelőanyagokból továbbra is emeli a hőmérsékletet, arra kényszerítve a közösségeket világszerte, hogy alkalmazkodjanak a zord új realitásokhoz.

„Az emberiség felgyújtja a bolygót és megfizeti az árát”

– jelentette ki António Guterres ENSZ-főtitkár tegnapi beszédében.

Rekordok és anomáliák éve

Mind a Copernicus, mind a Meteorológiai Világszervezet (WMO) tegnap közzétett elemzései szerint 2024 a legmelegebb év lesz a feljegyzések kezdete óta, megdöntve a 2023-as rekordot. Az év hátralévő részében az átlaghőmérséklet-anomáliának közel nullára kellene csökkennie ahhoz, hogy 2024 ne döntse meg a rekordot.

Ez az év tele volt anomáliákkal:

  • Több mint 1300 ember halt meg a hőség miatt Szaúd-Arábiában a mekkai zarándoklat során júniusban.
  • Az északi félteke a legforróbb nyarát élte át a feljegyzések kezdete óta.
  • Kutatások szerint ez valószínűleg az elmúlt 2000 év legmelegebb nyara volt az északi féltekén.
2024: A bolygó legforróbb éve jön-1
Havi globális felszíni léghőmérséklet-anomáliák grafikonja

A kritikus 1,5°C-os határ átlépése

Ez valószínűleg az első olyan év, amikor a globális átlaghőmérséklet több mint 1,5 Celsius-fokkal meghaladja az ipari forradalom előtti szintet. Ez meghaladja a Párizsi klímaegyezmény legambiciózusabb célkitűzését, amely a hosszú távú felmelegedést 1,5-2 Celsius-fok alatt kívánja tartani.

Bolygónk éghajlata az elmúlt 11 000 évben viszonylag stabil maradt, támogatva a mezőgazdaság és a civilizáció fejlődését. A Párizsi egyezmény célja, hogy a globális hőmérsékletet nagyjából ugyanabban a tartományban tartsa. De a tisztább energiaforrásokra való átállás nélkül, a fosszilis tüzelőanyagokból származó üvegházhatású gázok kibocsátásának megszüntetése nélkül a globális hőmérséklet továbbra is emelkedni fog.

Nemzetközi klímapolitikai kihívások

Az országok jövőre határidővel szembesülnek a Párizsi egyezmény szerinti frissített nemzeti klímatervek benyújtására, és a jövő héten Bakuban, Azerbajdzsánban találkoznak küldötteik az éves ENSZ klímacsúcson. Az amerikai választások eredménye azonban megnehezítheti az előrelépést. Az Egyesült Államok a szén-dioxid legnagyobb történelmi kibocsátója, és Donald Trump megválasztott elnök kijelentette, hogy kivonná az országot a Párizsi egyezményből.

Összefoglalva, 2024 kritikus év lesz a klímaváltozás szempontjából. A rekordmagas hőmérsékletek és a politikai kihívások ellenére sürgős cselekvésre van szükség a káros következmények enyhítése érdekében. A tiszta energiaforrásokra való átállás és a nemzetközi együttműködés kulcsfontosságú lesz bolygónk jövője szempontjából.

Exit mobile version