back to top

Almafák védelme kártevők ellen: Szakértői tippek

Almafák védelme kártevők ellen: Szakértői útmutató

Az almafák kártevői komoly gondot okozhatnak a kertészkedőknek. Kiszel Péter okleveles kertészmérnök tanácsai segítenek az almamoly és a vértetű elleni hatékony védekezésben.

Az almamoly elleni küzdelem

Az almamoly az egyik leggyakoribb kártevő, amely nemcsak az almát, de a diót és a szilvát is károsíthatja. A védekezés első lépése a megelőzés:

  • Metszés után használjon kombinált lemosó-permetező szert
  • Figyelje a rajzást feromoncsapdával
  • Időzítse a permetezést a rajzás kezdetére

A rajzás általában az első 10°C-os átlaghőmérsékletű nap után 15-20 nappal kezdődik. Ekkor érdemes permetezni Dipel nevű szerrel vagy Ganulo vírussal, amelyek kifejezetten az almamoly hernyóját támadják.

Kémiai védekezés és rotáció

Ha a kémiai védekezést választja, fontos a rendszeres, 7-10 naponta történő ismétlés. A szerrotáció, azaz a vegyszerek váltakozó használata kulcsfontosságú a rezisztencia kialakulásának megelőzésében.

A vértetű elleni harc

A vértetű, más néven almafa gyapjas kéregtetű, egy másik veszélyes kártevő. Ellene a következő módszerekkel védekezhetünk:

  • Téli időszakban vizsgáljuk át és tisztítsuk meg a kéregrepedéseket
  • Távolítsuk el a károsodott részeket és a felesleges sarjakat
  • Alkalmazzunk lemosópermetezést vagy ecsetelést olajos szerrel
  • Nyáron óvatosan permetezzünk Decis vagy Karate vegyszerekkel

A rendszeres ellenőrzés és a megfelelő időben történő beavatkozás kulcsfontosságú az almafák egészségének megőrzésében.

Összefoglaló

Az almafák kártevői ellen való védekezés komplex feladat, amely folyamatos figyelmet és gondoskodást igényel. A megelőzés, a megfelelő időzítés és a változatos módszerek alkalmazása segíthet abban, hogy egészséges, bőven termő almafáink legyenek. Ne feledjük, hogy a kertészkedés egy folyamatos tanulási folyamat, ahol a tapasztalat és a szakértői tanácsok egyaránt fontosak a siker eléréséhez.

Exit mobile version