back to top
0.4 C
Budapest
hétfő, december 23, 2024
spot_img
Továbbiak

    Amerikai választások és a globális klímaváltozás

    Az amerikai elnökválasztás hatása a globális klímavédelemre

    Az USA 2025-ös elnökválasztása döntő fontosságú lesz a globális klímavédelmi erőfeszítések szempontjából. Az ENSZ új jelentése sürgős cselekvésre szólít fel a katasztrofális felmelegedés elkerülése érdekében.

    A kormányoknak 2025 elejéig kell frissíteniük nemzeti klímaterveiket, 10 évvel a párizsi egyezmény elfogadása után. Az amerikai választók döntése globális következményekkel jár majd.

    Ha az USA egy olyan elnök alatt mulasztja el ezt a határidőt, aki nem tartja fontosnak a klímaváltozást, az súlyos csapást jelenthet a globális erőfeszítésekre. Az USA-nak, mint a világ második legnagyobb szennyezőjének, kulcsszerepe van a probléma megoldásában.

    Mi forog kockán?

    Az ENSZ legfrissebb jelentése szerint ‘bénító hatások az emberekre, a bolygóra és a gazdaságokra’. A globális átlaghőmérséklet már 1,2°C-kal magasabb az ipari forradalom előttihez képest, ami súlyosbodó természeti katasztrófákhoz vezet.

    Fosszilis üzemanyag-óriás vagyunk, bárány bőrébe bújt farkas

    Az USA a világ vezető olaj- és gáztermelője, annak ellenére, hogy részt vesz a nemzetközi klímatárgyalásokon. A párizsi egyezmény célja, hogy 1,5°C körül megállítsa a felmelegedést.

    Mit kell tenni?

    Az ENSZ jelentés szerint a globális kibocsátást 42%-kal kellene csökkenteni 2030-ig a 2019-es szinthez képest. Ez hatalmas kihívás, de technikailag megvalósítható:

    • A napenergia és a szárazföldi szélenergia már olcsóbb, mint a fosszilis üzemanyagok
    • Növelni kell az energiahatékonyságot
    • Elektromos meghajtásra kell átállítani az otthonokat és épületeket

    Politikai akarat kérdése

    A republikánus platform szerint ‘FÚRNI FOGUNK, BÉBI, FÚRNI’. Donald Trump ismét ki akarja léptetni az USA-t a párizsi egyezményből. Az afrikai országok, amelyek a legkevésbé felelősek a problémáért, a legsérülékenyebbek a klímaváltozással szemben.

    A G20 országok a globális kibocsátás 77%-áért felelősek. A világ leggazdagabb országainak felelőssége óriási a probléma megoldásában.

    Összefoglalás: Az amerikai elnökválasztás kimenetele döntő fontosságú lesz a globális klímavédelem szempontjából. Az ENSZ új jelentése sürgős cselekvésre szólít fel a katasztrofális felmelegedés elkerülése érdekében. A technológiai megoldások rendelkezésre állnak, de politikai akarat kell a megvalósításukhoz.

    Ezek is érdekelhetnek

    Ezt se hagyd ki!