Apple nem fejleszt saját keresőmotort, védi Google-megállapodását
Az Apple vezető tisztségviselője szerint a cég nem tervez saját keresőmotort fejleszteni, miközben a Google-lel kötött megállapodása veszélybe került.
Eddy Cue, az Apple szolgáltatásokért felelős alelnöke kijelentette, hogy az Apple nem fog saját keresőmotort létrehozni a Google-lel való versengés céljából, mivel az ‘milliárdokba kerülne és sok évig tartana’. Ezt egy hétfőn benyújtott beavatkozási kérelemben rögzítették az Igazságügyi Minisztériumnál (DOJ).
A Google-megállapodás veszélyben
A kérelem célja, hogy az Apple részt vehessen a DOJ Google elleni trösztellenes perének büntetési szakaszában, ahol akár 20 milliárd dollár is kockán foroghat az Apple számára a Google-lel kötött jelenlegi alapértelmezett keresőmotor-megállapodása miatt.
A DOJ és a Google nem értett egyet abban, hogyan kezeljék a Google monopóliumát az általános célú keresőmotorok terén, de mindkét fél ideiglenesen elfogadta az Apple-lel kötött partnerség csökkentését vagy újratárgyalását.
Apple figyelmeztetése
Ha a bíróság megtiltja a Google-nek, hogy bevételt osszon meg a keresés terjesztéséért, az Apple-nek két elfogadhatatlan választása lenne. Vagy továbbra is hagyná, hogy a felhasználók az Egyesült Államokban a Google-t válasszák keresőmotorként a Safari-ban, de az Apple nem részesülne az ebből származó bevételből, így a Google ingyen férne hozzá az Apple felhasználóihoz. Vagy az Apple eltávolíthatná a Google keresőt a Safari opcióiból. De mivel az ügyfelek a Google-t preferálják, ennek eltávolítása mind az Apple-nek, mind az ügyfeleinek ártana.
Cue szerint az Apple saját általános keresőmotorjának létrehozása ‘gazdaságilag kockázatos’ lenne, és azt sugallja, hogy az AI chatbotok jelentik a keresés következő nagy evolúcióját.
Következmények és jövőbeli kilátások
Az Apple megjegyezte, hogy a keresés életképessé tételéhez célzott hirdetéseket kellene alapszolgáltatásként bevezetnie, ami rosszul illeszkedne az adatvédelemre összpontosító üzleti modelljéhez.
Cue azt is állítja, hogy ‘csak az Apple tudja megmondani, milyen jövőbeli együttműködések szolgálhatják legjobban a felhasználóit’, és figyelmeztet, hogy a DOJ javasolt intézkedései ‘megkötnék az Apple kezét’ az ügyfelek igényeinek kielégítésében.
Összefoglalva, az Apple határozottan kiáll a Google-lel kötött megállapodása mellett, miközben elutasítja egy saját keresőmotor fejlesztésének lehetőségét, hangsúlyozva annak gazdasági kockázatait és technikai kihívásait.