A Nemzetközi Űrállomás utódlása és a kereskedelmi űrállomások kihívásai
2030-ban véget ér a Nemzetközi Űrállomás korszaka. A NASA kereskedelmi űrállomásokkal tervezi felváltani, de számos kihívással kell szembenézni az átmenet során.
2030-ban az űrhajósok utoljára hagyják el a Nemzetközi Űrállomást (ISS). Az ikonikus szerkezet fokozatosan belép a Föld légkörébe, ahol darabjaira hullik és elég. A NASA egy vagy több kereskedelmi űrállomással tervezi felváltani, amelyeket magáncégek üzemeltetnének profitorientált módon.
Versenyfutás az idővel
A cégeknek mindössze néhány év áll rendelkezésükre, hogy elkészítsék, teszteljék és üzembe helyezzék az új űrállomásokat. Angela Hart, a NASA kereskedelmi LEO fejlesztési programjának vezetője szerint „az egyik legnagyobb kockázat az ütemezés”. Lehetséges, hogy átmeneti időszakra lesz szükség csökkentett képességekkel.
Változó prioritások
Az új amerikai adminisztráció más prioritásokat hozhat a NASA számára, például a Hold és a Mars kutatását előtérbe helyezve. Roger Handberg űrpolitikai szakértő szerint „az alacsony Föld körüli pálya iránti érdeklődés fokozatosan csökken, mivel nem tud mindent megvalósítani mindenki számára”.
Gazdasági kihívások
Kérdéses, hogy a kereskedelmi űrállomások gazdaságilag fenntarthatóak lesznek-e. Bruce Betts, a Planetary Society vezető tudósa szerint „jelenleg nincs olyan termék, amit az űrben állítanak elő, és ami indokolná az ottani üzleti tevékenység költségeit”. A magáncégek valószínűleg a profitot helyezik előtérbe az alapkutatással szemben.
Összességében a kereskedelmi űrállomásokra való átállás számos kihívást rejt magában. Kérdéses, hogy sikerül-e időben megvalósítani az ambiciózus terveket, és hogy az új modell képes lesz-e biztosítani a folyamatos emberi jelenlétet és tudományos kutatást az alacsony Föld körüli pályán.