Kezdőlap Tech Tudomány

Az USA új nukleáris energiaterve: háromszorozás 2050-ig

Az USA új nukleáris energiaterve: háromszorozás 2050-ig

Az USA ambiciózus terve a nukleáris energia bővítésére

Az Egyesült Államok új útitervet dolgozott ki a nukleáris energiatermelés jelentős növelésére, de a megvalósítás bizonytalan Trump várható elnöksége miatt.

A Biden-adminisztráció kedden tette közzé az új dokumentumot, amely ambiciózus célokat tűz ki a nukleáris energia bővítésére. Bár Donald Trump várható visszatérése a Fehér Házba kérdésessé teheti a terv megvalósítását, a nukleáris iparág kétpárti támogatást élvez, és a nagy technológiai cégek is érdeklődnek iránta.

A jelenlegi helyzet és a kitűzött célok

Jelenleg a nukleáris energia az USA villamosenergia-mixének közel 20%-át adja, ami nagyjából megegyezik a megújuló energiaforrások (szél, nap) arányával. A fosszilis tüzelőanyagok még mindig 60%-ot tesznek ki. A nukleáris reaktorok az ország szén-dioxid-mentes áramtermelésének csaknem felét biztosítják.

A Fehér Ház célkitűzése szerint:

  • 2050-re 200 gigawatt új nukleáris kapacitást telepítenének
  • 2035-re 35 GW új kapacitást építenének ki
  • 2040-től évente 15 GW-tal növelnék a kapacitást

Kihívások és lehetőségek

A terv megvalósítása nem lesz egyszerű feladat. Az USA jelenlegi nukleáris flottája elöregedett, az átlagos reaktor életkora 42 év. Az iparágat az elmúlt évtizedekben balesetek (Three Mile Island, Csernobil, Fukusima) és gazdasági nehézségek sújtották.

Az iparág megoldásként a kis moduláris reaktorokat (SMR) fejleszti, amelyek a hagyományos erőművek méretének töredékét teszik ki, így olcsóbbak és könnyebben telepíthetők.

A nukleáris iparág jelentős kétpárti támogatást élvez, és a nagy technológiai cégek is érdeklődnek iránta.

A technológiai óriások szerepe

A nagy technológiai vállalatok az utóbbi időben aktívan támogatják a nukleáris ipart:

  • A Microsoft megállapodást kötött a Three Mile Island-i reaktor újraindítására
  • Az Amazon nukleáris energiával működő adatközpontot vásárolt, és SMR-ek fejlesztését támogatja
  • A Google tervezi, hogy 2030-35 között SMR-ekből vásárol áramot

A jövő bizonytalanságai

Bár Trump korábban támogatta a nukleáris energiát, egy Joe Rogannek adott interjúban kétségeit fejezte ki a nukleáris reneszánsszal kapcsolatban. A klímaváltozás kockázatait lekicsinylő hozzáállása további bizonytalanságot jelent a szektor jövőjét illetően.

Összességében az USA új nukleáris energiaterve ambiciózus célokat tűz ki, de megvalósítása számos kihívással és bizonytalansággal néz szembe a következő években.

Exit mobile version