back to top
1.4 C
Budapest
hétfő, december 23, 2024
spot_img
Továbbiak

    Balatro fejlesztője bírálja a játék 18+-os besorolását

    A Balatro fejlesztője kifogásolja a játék európai korhatár-besorolását

    A népszerű póker roguelike játék, a Balatro alkotója nemtetszését fejezte ki a játék európai 18+-os besorolása miatt, miközben más, valódi szerencsejáték-elemeket tartalmazó játékok alacsonyabb korhatár-besorolást kapnak.

    A LocalThunk álnéven ismert fejlesztő a közösségi médiában fejezte ki frusztrációját a játék magas korhatár-besorolása miatt: ‘Mivel a PEGI 18+-os besorolást adott nekünk a gonosz kártyalapok miatt, talán hozzá kellene adnom mikrotranzakciókat / loot boxokat / valódi szerencsejátékot, hogy 3+-osra csökkentsem a besorolást, mint az EA Sports FC.’

    A besorolás háttere

    A Balatro eredetileg 3+-os besorolást kapott, de röviddel a februári megjelenés után a PEGI 18+-osra emelte. A játékot átmenetileg el is távolították ‘számos digitális áruházból néhány országban’ ennek következtében.

    A PEGI indoklása szerint a besorolás oka, hogy a játék ‘kiemelkedő szerencsejáték-képi elemeket tartalmaz’. A PEGI részletesen kifejti:

    ‘Ez a játék – képek, információk és játékmenet révén – olyan készségeket és ismereteket tanít, amelyeket a pókerben használnak. A játék során a játékos ‘zsetonokat’ kap jutalmul bizonyos lapkombinációkért. A játékos hozzáférhet a póker kéznevek listájához. Ahogy a játékos ezek fölé viszi az egeret, a játék elmagyarázza, milyen típusú lapokra lenne szüksége a játékosnak bizonyos kombinációk kijátszásához. Ahogy a játék halad előre, a játékos egyre jobban megismeri, mely kombinációk hoznának több pontot. Mivel ezek valós kombinációk, ez a tudás és készség átvihető egy valódi pókerjátékra.’

    A fejlesztő álláspontja

    Fontos megjegyezni, hogy bár a Balatro valóban tartalmaz póker-képi elemeket és kombinációkat, amelyeket a játékos átültethet egy valódi pókerjátékba, a játékban nincs tényleges szerencsejáték. LocalThunk olyannyira elkötelezett ez iránt, hogy végrendeletében is kikötötte, hogy a Balatro nem adható el vagy licenszelhető szerencsejáték-cégnek.

    A fejlesztő különösen problémásnak tartja, hogy olyan játékok, mint az EA Sports FC, amelyek véletlenszerű tartalmú vásárlásokat tartalmaznak, alacsonyabb korhatár-besorolást kapnak. ‘Sokkal jobban zavar, hogy ezek a játékok valódi szerencsejáték-mechanikákkal 3+-os besorolást kapnak gyerekeknek, mint az, hogy a Balatro 18+-os besorolást kapott’ – nyilatkozta vasárnap.

    LocalThunk szerdán közölte, hogy megpróbálta megvitatni a Balatro besorolását a PEGI-vel, de ‘nem látnak semmi problémát abban, hogy a Balatro 18+-os besorolást kapott, sem abban, hogy az EA Sports FC (és hasonló játékok) 3+-os besorolást kaptak.’ A PEGI állítólag ‘az EU törvényeket hibáztatta, az áruházakat hibáztatta, és a jövőre várt’ – mondta LocalThunk.

    A PEGI egyelőre nem reagált a megkeresésekre az ügyben.

    Összefoglalás

    A Balatro esete rávilágít a játékok korhatár-besorolásának összetettségére és ellentmondásaira. Míg egy szerencsejáték-elemeket nem tartalmazó, de póker-tematikájú játék magas besorolást kap, addig valódi mikrotranzakciókat és loot boxokat tartalmazó játékok alacsony korhatárral jelenhetnek meg. Ez a helyzet további vitákat generálhat a játékiparban a besorolási rendszerek következetességéről és hatékonyságáról.

    Ezek is érdekelhetnek

    Ezt se hagyd ki!