Összefoglaló: Justin Baldoni kontra New York Times – Egy hollywoodi botrány anatómiája
Justin Baldoni színész és rendező 250 millió dolláros rágalmazási pert indított a New York Times ellen, miután a lap beszámolt Blake Lively színésznő ellene tett jogi panaszáról. A botrány középpontjában szexuális zaklatási vádak és állítólagos lejárató kampányok állnak.
A per részletei és Baldoni álláspontja
Baldoni kedden nyújtotta be a keresetet, válaszul a New York Times december 21-i cikkére. A lap Lively panaszáról számolt be, amely szerint Baldoni szexuálisan zaklatta őt az „It Ends With Us” című film forgatásán, majd lejárató kampányt indított ellene, miután Lively panaszt tett.
A kereset, amely mind Lively állításait, mind az újság tudósítását élesen bírálja, Baldonit nevezi meg az egyik felperesként, további 9 felperes mellett, köztük Melissa Nathan és Jennifer Abel PR-szakemberek. A per szerint a Times nem járt el kellő gondossággal Lively vádjainak közlésekor.
„A Times szinte kizárólag Lively ellenőrizetlen és önös érdekeket szolgáló narratívájára támaszkodott, szinte szó szerint átvéve azt, miközben figyelmen kívül hagyta a bőséges bizonyítékokat, amelyek ellentmondtak állításainak és feltárták valódi indítékait” – áll a keresetben.
A New York Times reakciója és Lively lépései
A New York Times képviselője válaszában kijelentette, hogy a cikket „gondosan és felelősségteljesen” készítették el, eredeti dokumentumok ezreinek áttekintése alapján. A lap közölte, hogy „határozottan védekezni fog a per ellen”.
Érdekes fordulat, hogy Lively ugyanazon a napon, amikor Baldoni benyújtotta a rágalmazási pert, hivatalosan is keresetet nyújtott be egy New York-i szövetségi bíróságon. Ennek állításai megegyeznek a korábbi jogi panaszában foglaltakkal.
Ryan Reynolds szerepe és további következmények
Baldoni keresetében Ryan Reynolds, Lively férje is említésre kerül. A dokumentum szerint egy Reynolds és Lively otthonában tartott találkozón Reynolds „tirádába kezdett, szidalmazva Baldonit”. Reynolds képviselői egyelőre nem reagáltak az InStyle megkeresésére.
A botrány következményeként Baldoni tehetséggondozó ügynöksége, a William Morris Endeavor (WME) megszakította vele a kapcsolatot. Baldoni új keresete azt állítja, hogy Reynolds nyomást gyakorolt a WME-re ennek érdekében, amit az ügynökség tagad.
Összegzés
Ez az ügy jól példázza, milyen összetett és érzékeny lehet egy hollywoodi botrány. Miközben Baldoni a hírnevét és karrierjét próbálja védeni, Lively a biztonságos munkakörnyezetért és az igazságszolgáltatásért küzd. A New York Times pedig a sajtószabadság és a felelős újságírás frontvonalában találta magát. Az ügy kimenetele jelentős hatással lehet nem csak az érintett felekre, de Hollywood egészére is.