back to top

Biden felgyorsítja az AI adatközpontok fejlesztését

Biden elnök rendelete az AI infrastruktúra gyorsabb kiépítéséért

Joe Biden elnök végrehajtási rendeletet adott ki az AI adatközpontok fejlesztésének felgyorsítására az Egyesült Államokban, ami környezetvédelmi aggályokat vet fel.

A rendelet főbb pontjai

A rendelet utasítja a Védelmi Minisztériumot (DOD) és az Energiaügyi Minisztériumot (DOE), hogy bérbe adják szövetségi területeiket magáncégeknek gigawatt léptékű AI adatközpontok és tiszta energiatermelő létesítmények építésére. Emellett felszólítja a szövetségi ügynökségeket, hogy „prioritásként kezeljék” és gyorsítsák fel az AI infrastruktúra engedélyezését.

Az intézkedés „kategoriális kivételeket” hozhat létre a Nemzeti Környezetvédelmi Törvény szerinti környezeti felülvizsgálat felgyorsítására.

Energiaigény és környezeti aggályok

Az új AI eszközök fejlesztése egyre energiaigényesebb tevékenység. Az adatközpontok villamosenergia-igénye az elmúlt évtizedben megháromszorozódott, és a Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL) becslései szerint 2028-ra ismét megduplázódhat vagy megháromszorozódhat.

Az adatközpontok 2023-ban az USA villamosenergia-fogyasztásának körülbelül 4,4 százalékát tették ki, ami 2028-ra akár 12 százalékra is emelkedhet.

Környezetvédő és fogyasztóvédő csoportok, valamint demokrata törvényhozók arra kérték a Fehér Házat, hogy ne mentesítse az AI-t a szokásos engedélyezési eljárások és környezetvédelmi előírások alól.

A rendelet követelményei

A szövetségi területeken új AI adatközpontokat építő fejlesztőknek a következő követelményeknek kell megfelelniük:

  • Az AI infrastruktúra építésének és üzemeltetésének minden költségét viselniük kell
  • Az adatközpontok áramellátását új, „tiszta” energiaforrásokból kell biztosítaniuk
  • Értékelniük kell a szövetségi területeken fejlesztett AI modellek biztonsági vonatkozásait
  • „Megfelelő arányban” kell amerikai gyártású félvezetőket vásárolniuk

Összegzés

Biden elnök rendelete jelentősen felgyorsíthatja az AI adatközpontok fejlesztését az USA-ban, azonban komoly kérdéseket vet fel az energiafogyasztás és a környezeti hatások tekintetében. A szakértők szerint kulcsfontosságú lesz az új létesítmények hatékonyságának növelése és a megújuló energiaforrások használata az AI szektor fenntartható növekedéséhez.

Exit mobile version