back to top
0.4 C
Budapest
hétfő, december 23, 2024
spot_img
Továbbiak

    Boeing műholdja darabokra hullott az űrben

    Boeing által gyártott kommunikációs műhold váratlan szétesése az űrben

    Az Intelsat 33e kommunikációs műhold váratlanul darabokra hullott a geostacionárius pályán, újabb csapást mérve a Boeing űripari hírnevére. Az eset ismét reflektorfénybe helyezi a vállalat minőségbiztosítási problémáit.

    A műhold váratlan megsemmisülése

    Az Intelsat szombaton jelentette be, hogy a 33e műholdja egy „rendellenesség” miatt leállt, majd hétfőn megerősítették annak „teljes elvesztését”. A vállalat közleménye szerint:

    „Együttműködünk a műhold gyártójával, a Boeinggel és kormányzati ügynökségekkel az adatok és megfigyelések elemzése érdekében.”

    Az Intelsat egy bizottságot hozott létre a „rendellenesség okának átfogó elemzésére”. A műhold szétesése különösen rossz időzítésű a Boeing számára, tekintettel a vállalat korábbi problémáira, mint például a Starliner küldetés nehézségei és a 737 Max repülőgép-balesetekkel kapcsolatos büntetőjogi vádak.

    Az Űrerő megerősítése és a törmelékek nyomon követése

    Az Egyesült Államok Űrereje (U.S. Space Force) is megerősítette az incidenst:

    „Az U.S. Space Forces-Space (S4S) megerősítette az Intelsat 33E (#41748, 2016-053B) szétesését a geostacionárius pályán 2024. október 19-én, körülbelül 0430 UTC-kor. Jelenleg körülbelül 20 kapcsolódó darabot követünk nyomon – az elemzés folyamatban van. Az S4S nem észlelt azonnali veszélyt, és továbbra is rutinszerű összekapcsolódási értékeléseket végez az űrtartomány biztonságának és fenntarthatóságának támogatása érdekében.”

    A törmelékek pontos száma egyelőre bizonytalan. Az ExoAnalytic Solutions műholdkövető cég jelentése szerint 57 törmelékdarabot figyelnek meg.

    Az Intelsat 33e rövid, de problémás története

    Az Intelsat 33e-t 2016-ban bocsátották fel Európa, Ázsia és Afrika kommunikációs lefedettségének biztosítására. A műhold már a kezdetektől fogva problémákkal küzdött:

    • Röviddel a felbocsátás után meghajtási problémát tapasztaltak, ami késleltette a pályára állást.
    • 2017-ben egy újabb meghajtási probléma 3,5 évvel csökkentette a várható 15 éves élettartamot.

    Érdemes megjegyezni, hogy ez nem az első eset, amikor egy Boeing által gyártott Intelsat műhold idő előtt megsemmisül. 2019-ben az Intelsat 29e-t mindössze három év után nyilvánították „teljes veszteségnek”.

    Összegzés

    A Boeing űripari divíziójának ez az újabb kudarca komoly kérdéseket vet fel a vállalat minőségbiztosítási rendszerével és űrtechnológiai megbízhatóságával kapcsolatban. Az eset nemcsak a Boeing hírnevét érinti, de jelentős pénzügyi és stratégiai következményekkel járhat az Intelsat számára is. Az űrszemét növekedése pedig további aggályokat vet fel az űrkutatás jövőjét illetően.

    Ezek is érdekelhetnek

    Ezt se hagyd ki!