back to top

Duke University tiltakozik a White Lotus-beli megjelenés ellen

Duke University vs. The White Lotus: Vita a logóhasználat körül

A Duke University nemtetszését fejezte ki, amiért logója engedély nélkül szerepelt az HBO népszerű sorozatában, a The White Lotus-ban. Az egyetem szerint ez félreértésekhez vezethet a nézők körében.

Duke University tiltakozik a White Lotus-beli megjelenés ellen-1

Engedély nélküli logóhasználat a sorozatban

A vasárnap este sugárzott epizódban Timothy Ratliff karaktere (Jason Isaacs alakításában) egy Duke University logóval ellátott pólóban jelenik meg, miközben öngyilkosságon gondolkodik, miután kiderül, hogy az FBI nyomoz ellene gyanús üzleti ügyei miatt.

Duke University tiltakozik a White Lotus-beli megjelenés ellen-2

Frank Tramble, az egyetem kommunikációs, marketing és közkapcsolati alelnöke nyilatkozatot adott ki a New York Times-nak, amelyben bírálta a sorozat Duke-névhasználatát. Szerinte ez azt a benyomást keltheti a nézőkben, hogy az egyetem „kapcsolatban áll” a produkcióval.

Az egyetem álláspontja

„A Duke University nem hagyta jóvá védjegyeinek használatát a The White Lotus-ban” – áll a közleményben. „A Duke nagyra értékeli a művészi kifejezést és a kreatív történetmesélést, de amikor a szereplők prominensen viselik a Duke szövetségileg bejegyzett védjegyeit tartalmazó ruházatot, az zavart kelt, és tévesen azt sugallja, hogy jóváhagyás vagy kapcsolat áll fenn, holott erről szó sincs.”

Duke University tiltakozik a White Lotus-beli megjelenés ellen-3

Az egyetem hozzátette, hogy a HBO nem kért engedélyt a márka használatára, és a megjelenítés „aggasztó, nem tükrözi értékeinket vagy kilétünket, és egyszerűen túl messzire megy”.

Jogi következmények?

Amikor a Times arról érdeklődött, hogy a Duke fontolgatja-e jogi lépések megtételét, Tramble nem kívánt válaszolni. A lap által megkérdezett jogászprofesszorok szerint azonban a törvény valószínűleg a HBO oldalán állna egy esetleges perben.

Mentális egészség és egyetemi rivalizálás

Az egyetem egyik fő problémája, hogy a Ratliff család patriarchájának ábrázolása ellentmond a mentális egészség tudatosítására irányuló törekvéseiknek. „Az öngyilkosság a második vezető halálok az egyetemi campusokon. A rivalizálás része a March Madness-nek, de bizonyos képek túl messzire mennek” – áll a Duke nyilatkozatában.

Érdekesség, hogy ez nem az első alkalom, hogy a Duke-ot említik a sorozatban. Korábban kiderült, hogy a legfiatalabb Ratliff fiú, Lochlan (Sam Nivola) épp azon gondolkodik, melyik egyetemet válassza – a Duke-ot, ahová apja és bátyja, Saxon (Patrick Schwarzenegger) járt, vagy az Észak-Karolinai Egyetemet Chapel Hill-ben, ahová anyja, Victoria (Parker Posey) és nővére, Piper (Sarah Catherine Hook) járt.

Összefoglalás

A Duke University és a The White Lotus közötti vita rávilágít a popkulturális utalások és a valós intézmények közötti feszültségre. Míg az egyetem jogosan aggódik a márkaképe miatt, a sorozat alkotói valószínűleg a realisztikus ábrázolásra törekedtek. A jövőben hasonló esetek elkerülése érdekében szorosabb együttműködésre lehet szükség a szórakoztatóipar és az oktatási intézmények között.

Exit mobile version