Meglepő összefüggés az alvási szokások és a cukorbetegség között
Egy új holland kutatás rávilágított arra, hogy az éjszakai baglyok, vagyis a későn fekvő és későn kelő emberek, nagyobb eséllyel alakulhat ki 2-es típusú cukorbetegség, mint a korán kelő „pacsirta” típusúaknál.
A kutatás eredményei
A tudósok ötezer résztvevő adatait elemezték, és meglepő következtetésre jutottak. Korábban úgy vélték, hogy a késői lefekvés gyakran társul olyan káros szokásokkal, mint a dohányzás vagy az ülő életmód, és ezek okozzák a problémát. Az új kutatás azonban kimutatta, hogy az összefüggés az életmódtól függetlenül is fennáll.
Az alvási ciklus és a testzsír kapcsolata
A vizsgálat során kiderült, hogy minél később éri el valaki az alvásidejének közepét, annál több zsírszövet halmozódik fel a testében, különösen a deréktájon. Ez a jelenség pedig bizonyítottan növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Összefoglalás
A kutatás eredményei arra hívják fel a figyelmet, hogy az alvási szokásaink jelentős hatással lehetnek egészségünkre. Az éjszakai baglyok számára különösen fontos lehet, hogy odafigyeljenek életmódjukra és rendszeres szűrővizsgálatokon vegyenek részt a cukorbetegség megelőzése érdekében. Ugyanakkor további kutatásokra van szükség az összefüggés pontos mechanizmusának feltárásához.