Facebook botrány: Volt alkalmazott vallomása a kínai cenzúráról
Egy korábbi Meta-alkalmazott a szenátus előtt fog tanúskodni a Facebook állítólagos kínai együttműködéséről és cenzúra-eszközeiről.
Sarah Wynn-Williams, a Meta egykori alkalmazottja, aki a Careless People című könyv szerzője, tanúvallomást tesz a Szenátus Igazságügyi albizottsága előtt a jövő héten. Josh Hawley szenátor (republikánus, Missouri) szerdán bejelentette, hogy Wynn-Williams a Facebook ‘kommunista rezsimmel való együttműködéséről, beleértve a Facebook cenzúra-eszközök kiépítésére vonatkozó tervét’ fog beszélni.
A tanúvallomás jelentősége
Ez a fejlemény újabb fejezetet nyithat a közösségi média óriások és az autoriter rezsimek közötti összetett kapcsolat vizsgálatában. A Facebook, illetve anyavállalata, a Meta már korábban is szembesült kritikákkal a felhasználói adatok kezelése és a tartalomszabályozás terén, de a kínai kommunista rezsimmel való állítólagos együttműködés különösen érzékeny téma.
Várható következmények
Wynn-Williams vallomása potenciálisan súlyos következményekkel járhat a Facebook számára, mind jogi, mind pedig közkapcsolati szempontból. A cég kénytelen lesz magyarázatot adni az állítólagos cenzúra-eszközökre és a kínai hatóságokkal való együttműködésre.
A Facebook ‘kommunista rezsimmel való együttműködéséről, beleértve a Facebook cenzúra-eszközök kiépítésére vonatkozó tervét’ fog beszélni – Josh Hawley szenátor
Összefoglalás
A közelgő szenátusi meghallgatás várhatóan új megvilágításba helyezi a Facebook kínai tevékenységét. Az eset rávilágít a technológiai óriások és az autoriter rezsimek közötti etikai dilemmákra, valamint a szólásszabadság és az adatvédelem kérdéseire a globális közösségi média platformokon.