back to top

Faműhold a világűrben: Japán úttörő kísérlete

Faműhold az űrben: Japán kutatók úttörő kísérlete

Japán kutatók egy világelső kísérletet hajtottak végre: fából készült műholdat juttattak az űrbe. A projekt célja annak vizsgálata, hogy a fa alkalmas-e űrbeli felhasználásra.

A LignoSat nevű műhold, amely nevét a fa latin elnevezéséről kapta, hétfő este indult útjára egy SpaceX küldetés keretében a Nemzetközi Űrállomásra. Később önálló pályára állítják, ahol hat hónapon át vizsgálják, hogyan viseli a fa az űr zord körülményeit.

Fa az űrben: Új lehetőségek

„A fával, egy olyan anyaggal, amit mi magunk is elő tudunk állítani, képesek leszünk házakat építeni, élni és dolgozni az űrben örökké,”

– nyilatkozta Takao Doi, űrhajós és a Kiotói Egyetem professzora.

A Kiotói Egyetem kutatói és a Sumitomo Forestry faipari vállalat 2020-ban kezdtek együtt dolgozni az űrfa projekten. 2022-ben több mint 240 napos űrkitettségi teszteket végeztek a Nemzetközi Űrállomáson. Végül a Hoonoki nevű magnóliafajta mellett döntöttek, annak kiváló megmunkálhatósága, méretstabilitása és általános szilárdsága miatt.

A faműhold előnyei

A kutatócsoport szerint az űrbeli víz- és oxigénhiány megvédi a fa műholdat a tűztől és a korhadástól. Azt is tesztelik, mennyire hatékonyan védi a fa a félvezetőket az űrsugárzástól.

„Ha be tudjuk bizonyítani, hogy az első fa műholdunk működik, szeretnénk bemutatni Elon Musk SpaceX-ének,” – mondta Doi.

A kutatók úgy vélik, hogy a fa műholdak környezetbarátabb alternatívát jelenthetnek a fém műholdakkal szemben, amelyek visszatéréskor alumínium-oxid részecskéket bocsátanak ki. Doi csapata 50 év távlatában már arról álmodik, hogy a Holdon és a Marson termesztett fából építhetnek majd otthonokat.

Összefoglaló

A japán kutatók által kifejlesztett faműhold egy izgalmas és potenciálisan forradalmi lépés az űrkutatásban. Ez a kísérlet nemcsak a fa űrbeli alkalmazhatóságát vizsgálja, de új utakat nyithat a fenntarthatóbb és környezetbarátabb űrtechnológiák felé is. A projekt sikere esetén jelentősen megváltoztathatja az űrben használt anyagokról és építési módszerekről alkotott elképzeléseinket.

Exit mobile version