Fitbit bírság az Ionic okosórák biztonsági kockázata miatt
A Fitbit 12,25 millió dolláros bírságot fizet az Ionic okosórák túlmelegedési problémái miatt, miután késlekedett a hatóságok értesítésével a súlyos égési sérüléseket okozó biztonsági kockázatról.
A Fitbit 12,25 millió dolláros bírságot fizet az Ionic okosórák ügyében, amelyeket a vállalat 2022-ben visszahívott, miután jelentések érkeztek arról, hogy az órák lítium-ion akkumulátorai túlmelegedtek, és néhány esetben megégették a felhasználókat.
A Fogyasztóvédelmi Termékbiztonsági Bizottság (CPSC) ideiglenesen elfogadta az egyezséget. A bizottság a Fitbittel együttműködve 1,7 millió Ionic órát hívott vissza 2022-ben, miután 115 bejelentést kaptak túlmelegedő akkumulátorokról. Ezek közül 78 esetben égési sérülésekről számoltak be, köztük két esetben harmadfokú, négy esetben pedig másodfokú égési sérülésekről. A kormányzati ügynökség szerint a Fitbit ‘nem jelentette azonnal a Bizottságnak, ahogy az elő volt írva’, annak ellenére, hogy 2018, 2019 és 2020 során folyamatosan érkeztek panaszok – még azután is, hogy 2020-ban egy firmware frissítéssel próbálták orvosolni a problémát.
Más Fitbit eszközök is érintettek lehetnek
Bár a visszahívás csak a Fitbit Ionic órákat érintette, egyes fogyasztók szerint más Fitbit eszközökkel is hasonló problémák vannak. 2023-ban fogyasztók beperelték a Google-t – amely tulajdonosa a Fitbitnek – azt állítva, hogy minden eszközüknek vannak akkumulátor problémái, amelyek túlmelegedéshez, tűzveszélyhez, sőt a felhasználók megégéséhez vezetnek. A panasz szerint a Fitbit megpróbálta az órák problémáit a ‘fogyasztói higiéniára’ fogni, és több olyan esetet is említ, amikor a Fitbit ügyfélszolgálata szellemként eltűnt, amikor az ügyfelek az óráikkal kapcsolatos problémákról érdeklődtek.
Az egyezség értelmében a Fitbit mostantól köteles belső ellenőrzéseket fenntartani annak biztosítására, hogy minden eszköze megfeleljen a Fogyasztóvédelmi Termékbiztonsági Törvénynek.
A Fitbit késlekedése a hatóságok értesítésével súlyos következményekkel járt, és rávilágít a gyors és átlátható kommunikáció fontosságára a fogyasztói biztonság érdekében.
Összefoglalva, ez az eset rámutat a fogyasztói elektronikai eszközök biztonsági kockázataira és a gyártók felelősségére. A Fitbit esete precedenst teremthet az iparágban, és várhatóan szigorúbb ellenőrzésekhez és gyorsabb reakcióidőhöz vezet majd hasonló problémák esetén a jövőben.