back to top

Haláltábori hegedű: A remény hangszere előkerült

A Remény hegedűjének megdöbbentő története

Egy dachaui haláltáborban készült hegedű került elő egy ócska komódból, mely nemcsak készítője életét mentette meg, de most a remény szimbólumává vált.

Dr. Katona Szandra, a Kincsvadászok kereskedője, egy különleges hangszerre bukkant, melyet a „Remény hegedűjének” nevezett el. A közel tíz éve birtokában lévő, ütött-kopott, de felbecsülhetetlen értékű hangszer története megrázó és inspiráló egyben.

A haláltábori hegedű felfedezése

A hangszer egy bútor-hagyaték részeként került Dr. Katona Szandrához, aki nem tulajdonított neki nagy jelentőséget, és egy ócska komód fiókjába tette. Tíz év elteltével, a komód restaurálása során került újra elő, felfedve hihetetlen történetét.

Franz Kempa története: Élet és halál között

1941-ben a dachaui koncentrációs táborban egy klasszikuszene-rajongó náci tiszt megbízta Franz Kempa zsidó hangszerkészítő mestert egy hegedű elkészítésével. Kempa a hangszer elkészítésének köszönhette életben maradását.

A hegedűbe Kempa beleírta nevét, a dátumot és a helyszínt: „K.L. Dachau” (Konzentrations Lager). Emellett egy levelet is elrejtett benne, melyben elnézést kért a tábori körülmények miatt nem tökéletes munkáért.

A Remény hegedűjének jövője

Dr. Katona Szandra szerint a hangszer felbecsülhetetlen értékű, akár több tízmillió forintot is érhet egy aukción. Azonban számára a legfontosabb, hogy a hegedű múzeumba vagy méltó gyűjteménybe kerüljön, hogy minél több emberhez eljuttathassa a remény üzenetét.

A Remény hegedűje nemrég az Operaház előtt szólalt meg Kállai Ernő előadásában, a Schindler listája című film főcímdalát játszva, ezzel is emlékeztetve a múlt borzalmaira és a zene erejére.

Összegzés

A haláltábori hegedű története nem csak egy hangszer felfedezéséről szól, hanem az emberi kitartásról, a művészet életmentő erejéről és a remény fontosságáról még a legsötétebb időkben is. Ez a rendkívüli hangszer most arra vár, hogy továbbra is betölthesse küldetését: emlékeztetni és reményt adni az eljövendő generációknak.

Exit mobile version