back to top

Hamis Nintendo-jogász fenyegette YouTubereket

Hogyan fenyegetett meg egy álügyvéd több Nintendo-tartalomkészítőt a YouTube-on?

Egy magát Nintendo ügyvédnek kiadó személy hamis szerzői jogi panaszokkal fenyegetett meg több YouTubert, akik Nintendo játékokról készítenek videókat. Az eset rávilágít a YouTube szerzői jogi rendszerének hiányosságaira.

Szeptember végén Dominik „Domtendo” Neumayer aggasztó e-mailt kapott a YouTube-tól. A The Legend of Zelda: Echoes of Wisdom játékról készített videósorozatát eltávolították a csatornájáról, és két szerzői jogi figyelmeztetést kapott. Még egy figyelmeztetés, és elveszíthette volna 17 éves, 1,5 millió feliratkozóval rendelkező csatornáját.

Domtendo azonban gyanút fogott, amikor észrevette, hogy a takedown kérelem egy személyes ProtonMail címről érkezett: tatsumi-masaaki@protonmail.com. Ez nem tűnt hitelesnek egy Nintendo ügyvédtől.

Hamis fenyegetések sorozata

Az állítólagos Tatsumi Masaaki nevű ügyvéd ezután közvetlenül Domtendónak kezdett e-maileket küldeni, további videók eltávolítását követelve. A fenyegetések egyre bizarrabbá váltak:

„Nintendo ezennel megtiltja Önnek szellemi tulajdonának és szerzői joggal védett anyagainak bármilyen jövőbeli felhasználását. Ezt a felszólítást Doug Spencer Bowser, a Nintendo of America elnöke hagyta jóvá.”

Domtendo végül kapcsolatba lépett a valódi Nintendóval, akik megerősítették, hogy a fenyegetések hamisak voltak. Kiderült, hogy a troll egy nyilvánosan elérhető eszközzel hamisította a Nintendo e-mail címét is.

A YouTube felelőssége

Az eset rávilágít a YouTube szerzői jogi rendszerének hiányosságaira. Domtendo szerint „bármelyik idióta bármelyik YouTubert feljelentheti„, és a platformnak nincs hatékony módszere a hamis panaszok kiszűrésére.

A YouTube szóvivője szerint „dedikált csapatok dolgoznak a visszaélések felderítésén és megelőzésén”, de nem adtak konkrét válaszokat arra, hogyan kívánják megelőzni a hasonló eseteket a jövőben.

Az Electronic Frontier Foundation jogi igazgatója szerint a jelenlegi rendszer a platformokat védi, nem pedig az alkotókat. A YouTube-nak erős ösztönzői vannak arra, hogy gyorsan reagáljon a panaszokra, anélkül, hogy alaposan kivizsgálná azok jogosságát.

Összegzés

Ez az eset jól mutatja, milyen kiszolgáltatott helyzetben vannak a tartalomkészítők a nagy platformokon. Egy rosszindulatú troll könnyen veszélybe sodorhatja évek munkáját hamis jogi fenyegetésekkel. A YouTube-nak és más platformoknak hatékonyabb módszereket kell találniuk az alkotók védelmére, miközben betartják a szerzői jogi törvényeket is.

Exit mobile version