A Macskák musical sikere szakította szét a legendás barátságot
Huszti Péter és Szirtes Tamás évtizedes barátsága tragikus véget ért, amikor a Madách Színház a musicalek felé fordult. A Macskák bemutatója nemcsak a színház irányát, de a két művész kapcsolatát is örökre megváltoztatta.
A változás szele: Új korszak a Madách Színházban
Amikor Szirtes Tamás átvette a Madách Színház vezetését, egy új korszak vette kezdetét. A Macskák 1983-as bemutatója jelzésértékű volt: a színház a zenés darabok felé fordult. Ez a váltás azonban nem mindenkinek kedvezett.
Huszti Péter, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész számára ez a változás karrierje fordulópontját jelentette. A prózai szerepek csökkenése mélyen érintette a színészt, aki addig a színház egyik legnagyobb csillaga volt.
Barátságból rivalizálás: A siker árnyékában
Szirtes Tamás őszintén beszélt a változás következményeiről: „Huszti Péter megérdemelten volt a Madách Színház sztárja. Csodálatos alakításokat nyújtott a Hamlettől az Othello Jágóján keresztül a Csehov-darabokban eljátszott szerepeiig. Páratlan volt mindenben. És akkor egyszer csak nagyobb sikere lett a Macskáknak, mint neki.”
A rendező felismerte, hogy az ő rendezése elvette Husztitól a reflektorfényt, amit a színész nehezen viselt. A helyzetet tovább rontotta, hogy Husztit nem hívták meg a Macskák szereplőválogatására, ami sértésként hatott volna rá.
A barátság vége: Megbocsáthatatlan fordulat
Szirtes Tamás beismerte: „El kell ismernem, hogy azáltal, hogy a színházat a zenés irányba fordítottam, elvettem Pétertől valamit. Ő ezt nem bocsátja meg nekem.” Ez a döntés végleg megpecsételte barátságuk sorsát.
A két művész közötti feszültség jól példázza, hogy a színházi világ változásai milyen mély személyes következményekkel járhatnak. A Macskák sikere nemcsak a Madách Színház történetében, de Huszti Péter és Szirtes Tamás életében is fordulópontot jelentett.
Összegzés: Egy korszak vége, egy másik kezdete
A Madách Színház musical-fordulata nemcsak a repertoárt változtatta meg, de emberi kapcsolatokat is átformált. Huszti Péter és Szirtes Tamás története rávilágít arra, hogy a művészeti döntések milyen mély személyes következményekkel járhatnak. A Macskák sikere egyszerre jelentette egy új korszak kezdetét és egy régi barátság végét a magyar színházi életben.