back to top

Instagram vezető: Ne bízzunk a netes képekben

Az AI generált tartalmak veszélyei és a platformok felelőssége

Adam Mosseri, az Instagram vezetője figyelmeztet: a mesterséges intelligencia miatt nem bízhatunk az online látott képekben. A közösségi platformoknak segíteniük kell a felhasználókat a megbízható tartalmak azonosításában.

Mosseri egy Threads bejegyzés-sorozatban fejtette ki véleményét a témáról. Szerinte az AI egyértelműen olyan tartalmakat állít elő, amelyeket könnyen össze lehet téveszteni a valósággal.

A platformok szerepe és felelőssége

‘Az internetes platformok feladata, hogy a lehető legjobban megjelöljük az AI által generált tartalmakat’

– írja Mosseri, de elismeri, hogy néhány tartalom elkerülheti ezeket a címkéket.

Éppen ezért a platformoknak kontextust kell biztosítaniuk a megosztó személyéről, hogy a felhasználók eldönthessék, mennyire bíznak meg az adott tartalomban.

A felhasználók felelőssége

Ahogy fontos emlékezni arra, hogy a chatbotok magabiztosan hazudnak, mielőtt megbíznánk egy AI-alapú keresőmotorban, úgy az is lényeges, hogy ellenőrizzük, megbízható forrásból származnak-e a megosztott állítások vagy képek.

Jelenleg a Meta platformjai nem kínálnak sok olyan kontextust, amiről Mosseri beszélt, bár a cég nemrég utalt rá, hogy jelentős változások várhatók a tartalomszabályozásban.

Lehetséges megoldások

Mosseri leírása inkább hasonlít a felhasználók által vezetett moderációra, mint például az X-en és a YouTube-on található Community Notes, vagy a Bluesky egyéni moderációs szűrői. Nem tudni, hogy a Meta tervez-e hasonlót bevezetni, de korábban már vett át ötleteket a Bluesky-tól.

Összefoglalva, az AI-generált tartalmak terjedésével egyre fontosabbá válik a kritikus gondolkodás és a források ellenőrzése az online térben. Mind a platformoknak, mind a felhasználóknak felelősségük van abban, hogy megbízható információk terjedjenek.

Exit mobile version