Az Intel küzdelme a technológiai vezető szerepért és a pénzügyi stabilitásért
Pat Gelsinger váratlan távozása az Intel éléről rávilágít a chipgyártó óriás mélyebb problémáira és bizonytalan jövőjére.
Hétfőn Pat Gelsinger, az Intel vezérigazgatója váratlanul bejelentette visszavonulását, kevesebb mint négy évvel kinevezése után. Ez volt a hivatalos verzió, de órákkal később a Reuters, a Bloomberg és a New York Times más történettel állt elő: az igazgatótanács menesztette őt.
Három és fél évvel ezelőtt Gelsinger ambiciózus tervet jelentett be a bajba jutott chipgyártó négy éven belüli megfordítására – most pedig állítólag kirúgták a cégből, mielőtt végigvihette volna tervét. Olyan hirtelen történt, hogy az Intelnek nincs tervezett utódja, és olyan teljesen, hogy Gelsinger még tanácsadóként sem marad. Távozott.
Az Intel problémái
Az Intel évek óta zuhanórepülésben van. Lemaradt az okostelefon-forradalomról, minőségellenőrzési problémák gyötörték a chipjeit, elvesztette olyan ügyfeleit, mint az Apple az alternatív processzorok javára, és most az a veszély fenyegeti, hogy lemarad a mesterséges intelligenciáról is.
Ez nem csak üzleti történet. Az Egyesült Államok kormánya nemzetbiztonsági kérdésként kezeli. Az Intel nemcsak a világ egykori vezető számítógépes chipgyártója; ez az egyik utolsó olyan vállalat, amely maga tervezi és gyártja is a chipeket, ahelyett, hogy a gyártást Ázsiába szervezné ki. Ez az egyik olyan eszköz, amellyel az USA csökkentheti a Tajvantól való függőségét a chipek terén, ha Kína úgy döntene, hogy ellenőrzése alá vonja a szigetet.
Gelsinger terve és kudarca
Gelsinger terve az volt, hogy visszaszerezze az Intel vezető szerepét a szilíciumtechnológiában. Ígéretet tett arra, hogy négy év alatt öt új gyártási csomópontot (node) vezet be, ami rendkívül ambiciózus célkitűzés volt.
Azonban ez hatalmas költségekkel járt – szó szerint tízmilliárdos nagyságrendben a gyárakra költve, miközben a cég értéke a felére csökkent a részvényárfolyam alapján. A morál is megsínylette a folyamatos leépítéseket.
„A leépítések mértéke az elmúlt két évben teljesen tönkretette a morált. Ha túléled az egyik kört, nem tudod, hogy a következő 3-6 hónapban nem kerülsz-e sorra. Ennek mentális terhe miatt az emberek csak a minimumot teszik meg, közömbössé válnak, és végül máshová mennek” – mondta egy volt alkalmazott.
Eközben az Intel lemaradt az AI forradalmáról is, miközben a Nvidia a világ legértékesebb vállalatává vált, az AMD pedig követi a Nvidia példáját.
Miért most távozik Gelsinger?
Nem világos, de a források szerint az igazgatótanács elvesztette a bizalmát Gelsinger tervében:
„Az igazgatók úgy érezték, hogy Gelsinger költséges és ambiciózus terve az Intel megfordítására nem működik, és a változás előrehaladása nem elég gyors”
Emellett felmerültek aggályok a termékminőséggel kapcsolatban is. A pénzügyi eredmények is egyre aggasztóbbak: 2024 harmadik negyedévében az Intel 16,6 milliárd dolláros veszteséget könyvelt el, ami a történetének legrosszabb eredménye.
Mi lehet a jövő?
Egyes elemzők szerint az Intel igazgatótanácsa teljesen le akarja választani a gyártási üzletágat, ami az Intelt egy egyszerű chipgyártóvá tenné, mint közvetlen riválisai. Ez azonban nem egyszerű, különösen most, hogy az Intel közel 8 milliárd dolláros támogatást kap a CHIPS and Science Act keretében az amerikai kormánytól.
Az Intel jövője bizonytalan, de egy dolog biztos: a vállalat előtt álló kihívások messze túlmutatnak egy egyszerű vezérigazgató-váltáson.
Az Intel válsága nem csak egy vállalat problémája, hanem az amerikai technológiai szektor és a nemzetbiztonság szempontjából is kulcsfontosságú kérdés. A következő hónapok és évek megmutatják, hogy az Intel képes lesz-e újra feltalálni magát és visszaszerezni vezető szerepét a globális chipgyártásban.