Kínai mitológia és amerikai tinédzser élet találkozása
A Netflix új animációs sorozata, a Jentry Chau vs. Az Alvilág modern köntösbe öltözteti a tinédzser szuperhős történetét, friss szemszöggel és kínai-amerikai főszereplővel.
Bár a Buffy, a vámpírok réme utolsó epizódja évtizedekkel ezelőtt került adásba, a sorozat kulturális hatása még mindig érezhető az általa inspirált történetekben. A Netflix Jentry Chau vs. Az Alvilág című sorozata olyan műnek tűnik, amely talán nem is létezne, ha nem egy egész generáció nőtt volna fel egy szörnyekkel harcoló tinédzser lány heti kalandjain.
Buffy öröksége modern köntösben
A Titmouse által készített új animációs sorozat varázslatos világa és a főszereplő fiatal harcos, aki csak egy átlagos középiskolás szeretne lenni, elkerülhetetlenül Sunnydale legjobbját idézi. Azonban a Jentry Chau vs. Az Alvilág a Buffy jellegzetes elemeit – tinédzser szorongás, természetfeletti szerelmi háromszögek, egy város tele átlagemberekkel, akik sejtik, hogy valami furcsa történik körülöttük – arra használja, hogy egy sokkal dinamikusabb történetet meséljen el arról, ki lehet ‘igazi amerikai lány’.
Kínai-amerikai identitás és szupererők
A sorozat Jentry Chau, egy kínai-amerikai tinédzser történetét meséli el, akit kiszakítanak dél-koreai bentlakásos iskolájából, és egy kis texasi városba hurcolnak, hogy beteljesítse sorsát, amelynek ő nem akar részese lenni. Jentry élete jó Szöulban, ahol barátai gyakorlatilag a családjává váltak, és megbízhat bennük sötét titkaival kapcsolatban. Tudnak Jentry irányíthatatlan tűzgyújtó képességéről, ami részben az oka annak, hogy harcias idős nagynénje, Gugu (Lori Tan Chinn) külföldre küldte tanulni.
Kulturális örökség és szörnyek
A sorozat szörnyei – a kínai mitológiából merített démonok és szellemek kavalkádja – nagy részben hozzájárulnak ahhoz, hogy a Jentry Chau vs. Az Alvilág a ‘heti szörny’ műfaj inspirált változatának érződjön. Szinte minden természetfeletti lény, akivel Jentry szembenéz, a sorozat kulturális örökség feltárására irányuló fókuszát tükrözi, ahelyett, hogy felszínes díszletként használná az esztétikát.
Amerikai történelem és identitás
A sorozat egyik viccesebb epizódja Jentry és osztálytársai Alamo-ba tett kirándulását követi nyomon, ahol egy idegenvezető halott amerikai katonákat idéz meg, hogy megszidják a gyerekeket, amiért ‘udvariatlanul’ többet akarnak tudni az emlékmű valódi történetéről. Ez az egyik olyan pillanat, amikor a Jentry Chau explicit módon emlékeztet arra, hogy Jentry kínai öröksége mellett egy olyan amerikai lány történetét meséli el, akit arra bátorítottak, hogy gondolkodjon országa múltjáról és arról, hogyan alakítja ez egyesek róla alkotott percepcióját.
Bár a Buffy hatása egyre erősödik minden epizóddal – Jentry végül saját Scooby Csapatot kap, akiknek mind megvan a maguk természetfeletti dolga -, a sorozat éppen eléggé újrakeveri ezeket az elemeket ahhoz, hogy ez az első évad a Kiválasztott Lány™ kánon frissítő kiegészítésének tűnjön.
A Jentry Chau vs. Az Alvilág első évada már streamelhető a Netflixen.
Összefoglaló
A Jentry Chau vs. Az Alvilág sikeresen ötvözi a klasszikus tinédzser szuperhős történetet a kínai-amerikai kultúra és mitológia elemeivel. A sorozat nem csak szórakoztató, de fontos kérdéseket is felvet az identitásról, örökségről és az amerikai történelem értelmezéséről. Friss hangvételével és egyedi karaktereivel a műsor méltó utódja lehet a Buffy által teremtett hagyománynak, miközben saját, egyedi történetet mesél el.