back to top
1.6 C
Budapest
hétfő, december 23, 2024
spot_img
Továbbiak

    Kanadai médiacégek perlik az OpenAI-t

    Kanadai médiacégek jogi útra lépnek az OpenAI ellen szerzői jogi vitában

    Több vezető kanadai médiacég pert indított az OpenAI ellen, azt állítva, hogy a vállalat jogtalanul használta fel újságírói tartalmaikat mesterséges intelligencia modellek betanítására.

    A per részletei és háttere

    A keresetet számos jelentős kanadai médiacég nyújtotta be, köztük a National Post, a Toronto Star, a Globe and Mail, a Canadian Press és a CBC/Radio-Canada tulajdonosai. A csoport azt állítja, hogy az OpenAI megsértette szerzői jogaikat, amikor engedély kérése és kompenzáció felajánlása nélkül használta fel tartalmaikat olyan modellek, mint a ChatGPT betanítására.

    A Postmedia, a National Post tulajdonosa nyilatkozatában kijelentette: ‘Az OpenAI nyilvános állításai, miszerint valamiképpen tisztességes vagy közérdekű lenne más cégek szellemi tulajdonának saját kereskedelmi haszonszerzésre való felhasználása, helytelenek. Az újságírás közérdekű. Az, hogy az OpenAI más cégek újságírását saját kereskedelmi haszonszerzésre használja, nem az. Ez illegális.’

    A per tétje és követelések

    A csoport kártérítést követel, valamint bírósági végzést kér az OpenAI ellen, hogy a jövőben ne használhassa fel a cégek híranyagait AI modelljei betanítására. A felperesek akár 20 000 kanadai dollárt is követelhetnek minden egyes felhasznált cikk után, ami összességében milliárdos nagyságrendű összeget jelenthet, ha megnyerik a pert.

    Az OpenAI a ‘fair use’ (méltányos használat) elvére hivatkozva védekezett, amely bizonyos körülmények között lehetővé teszi szerzői joggal védett anyagok engedély nélküli felhasználását.

    Hasonló perek és megállapodások

    Ez a per hasonló az Egyesült Államokban indított jogi lépésekhez, ahol olyan médiacsoportok perelték be az OpenAI-t, mint a New York Times és a Center for Investigative Journalism. Ugyanakkor más médiacégek, köztük az Associated Press, az Axel Springer és a Financial Times, licencmegállapodásokat kötöttek az OpenAI-val tartalmaik felhasználására.

    ‘Szorosan együttműködünk a hírszolgáltatókkal, beleértve tartalmaik megjelenítését, forrásmegjelölését és linkek elhelyezését a ChatGPT keresésben, valamint egyszerű lehetőséget kínálunk számukra a részvétel elutasítására, ha úgy kívánják’ – nyilatkozta Jason Deutrom, az OpenAI szóvivője.

    A per kimenetele jelentős hatással lehet a mesterséges intelligencia és a média jövőbeli kapcsolatára, valamint a szerzői jogok érvényesítésére a digitális korban.

    Ezek is érdekelhetnek

    Ezt se hagyd ki!