Karikó Katalin: A laborasztaltól a világszínpadig
A Nobel-díjas magyar biokémikus, Karikó Katalin 70. születésnapját ünnepli. Életútja a kisújszállási kezdetektől a globális elismerésig vezető inspiráló történet.
A tudomány otthonából a világ otthonaiba
„Sokáig ott volt az otthonom, ahol a laborasztalom állt” – vallotta be nemrég Karikó Katalin. A világhírű kutatóbiológus élete gyökeresen megváltozott az elmúlt években. Az mRNS-alapú vakcinák úttörőjeként kulcsszerepet játszott a koronavírus-járvány megfékezésében, amiért az egész világ hálás lehet.
Ma már több helyen is otthon érzi magát: „Ma már a nővéremhez is hazamegyek Budapestre, meg Pennsylvaniában is otthon vagyok, ahol Bélával élünk, de a lányomnál, Zsuzsiéknál, Kaliforniában is otthon érzem magam.”
Nagymama a tudomány szolgálatában
A tudományos munka mellett Karikó Katalin nagymama is. Bár beismeri, hogy a sok utazás miatt nem tud annyi időt tölteni unokáival, amennyit szeretne, mégis büszke rájuk: „Biztosan nem vagyok túl jó nagymama, mert kevés időt tudunk együtt tölteni, de nagyon örülök nekik. Egészséges, értelmes gyerekek, és ez a legfontosabb!”
Elismerések és kitüntetések
Az elmúlt években Karikó Katalin számos rangos elismerésben részesült:
- Nobel-díj a medicina kategóriában
- Asztúria hercegnője kitüntetés Spanyolországban
- Németország legrangosabb orvosi díja
- Meghívás a Time magazin gálájára New Yorkban
Összegzés: Egy inspiráló életút
Karikó Katalin 70. születésnapján nemcsak egy kiváló tudóst ünneplünk, hanem egy olyan embert, aki munkájával és kitartásával milliók életét változtatta meg. Az első magyar női Nobel-díjasként példaképpé vált, bizonyítva, hogy a tudomány iránti szenvedély és az elhivatottság hatalmas eredményekhez vezethet.
Bár élete gyökeresen megváltozott, Karikó Katalin megőrizte szerénységét és elkötelezettségét a tudomány iránt. Születésnapján kívánhatjuk, hogy még sokáig folytathassa értékes munkáját, inspirálva ezzel a jövő generációit.