back to top

Kína korlátozza a chipgyártási anyagok exportját

Kína és az USA közötti feszültség fokozódik a chipgyártás terén

Kína új korlátozásokat vezetett be kulcsfontosságú ásványi anyagok és chipgyártási komponensek USA-ba történő exportjára, válaszul az amerikai szankciókra.

Kína lépései a chipgyártási anyagok korlátozására

A kínai Kereskedelmi Minisztérium bejelentette, hogy nemzetbiztonsági okokból korlátozza több kulcsfontosságú ásványi anyag, köztük a gallium, germánium és antimon exportját az Egyesült Államokba. Ezek az anyagok potenciális katonai alkalmazásokkal rendelkeznek. Emellett Kína szigorúan ellenőrizni fogja a grafit kivitelét is.

Az USA válaszlépései

Az amerikai Kereskedelmi Minisztérium új szabályokat vezetett be, amelyek célja Kína képességeinek további korlátozása a fejlett félvezetők és mesterséges intelligenciához használt chipek gyártásában. A szabályok új korlátozásokat tartalmaznak a félvezetőgyártáshoz használt berendezésekre és szoftverekre vonatkozóan, valamint a nagy sávszélességű memóriachipekre. Emellett 140 új kínai vállalatot helyeztek exporttilalmi listára.

„Ez a lépés a Biden-Harris adminisztráció célzott megközelítésének csúcspontja, szövetségeseinkkel és partnereinkkel együttműködve, hogy akadályozzuk a Kínai Népköztársaság azon képességét, hogy olyan fejlett technológiákat honosítson meg, amelyek kockázatot jelentenek nemzetbiztonságunkra” – nyilatkozta Gina Raimondo, az USA kereskedelmi minisztere.

A helyzet további eszkalálódásának lehetősége

Az elmúlt hónapokban Kína már elkezdte szigorítani az ellenőrzést a ritka anyagok ellátása felett. Szeptemberben korlátozta az antimon exportját, amely a chipgyártásban és katonai felszerelések előállításában használatos. A helyzet tovább éleződhet a következő hónapokban, mivel Donald Trump megválasztott elnök további vámok kivetését ígérte a kínai árukra.

A chipgyártási anyagok körüli feszültség jól mutatja a két nagyhatalom közötti technológiai versengés intenzitását, amely várhatóan továbbra is meghatározó tényező marad a nemzetközi kapcsolatokban.

Exit mobile version