Generációs különbségek a brit királyi családban
Bár III. Károly még mindig uralkodóként irányít, úgy tűnik, fia és örököse, Vilmos herceg a saját útját járja. Egy bennfentes szerint apa és fia „riválisokká” váltak a királyi család dinamikájának változása nyomán.
A monarchia jövőjéről alkotott alapvető értékrendbeli és elképzelésbeli különbségeik miatt Vilmos állítólag ragaszkodik ahhoz, hogy apjától függetlenül dolgozzon, ami magában foglalja egy titkos naptár vezetését is az uralkodó elől.
Elkülönülő udvarok és titkos naptárak
Egy forrás elmondta az Us Weekly-nek, hogy Károlynak és Vilmosnak külön udvaraik vannak a palotán belül ügyeik intézésére. „Vilmos nagyon makacs és zárkózott. Annyira távol tartja mozgását és naptárát Károly csapatától, hogy nem hallgat senkire, és nem fogad el útmutatást [apjától] vagy csapatától”, magyarázta a forrás. „Nagyon zártan és elkülönülten tartja a dolgokat.”
Richard Fitzwilliams királyi szakértő hozzátette, hogy Károly azt remélte, fia átvesz néhányat az ő védnökségei közül, azonban „Vilmos ragaszkodik ahhoz, hogy a saját embere legyen”.
Feszültség a trónöröklés körül
A lap szerint Károlyt fenyegeti az a gondolat, hogy Vilmos végül trónra lép, ami a köztük lévő „dinamika” eltolódásához vezetett. Egy forrás elárulta, hogy Károly még nem áll készen arra, hogy feladja pozícióját.
„Károly évtizedek óta szeretne uralkodó lenni”, mondták. „Bár rákkal küzd, nem hagyja, hogy ez útjába álljon annak a vágyának, hogy sikeres legyen a trónon vagy dinamikus vezető legyen.”
A forrás hozzátette, hogy Vilmos jelenleg a színfalak mögött készül a trónra lépésre. „Apjához hasonlóan ő is nagyon komolyan veszi, hogy sikeres legyen a királyi szerepben”, tették hozzá.
Eltérő jövőképek a monarchiáról
A hatalomváltás „érzékeny téma” a kettejük számára, és időnként feszültséget okoz. Ennek megfelelően a forrás szerint a témát „diszkrécióval és céltudatossággal” közelítik meg.
Bár az utódlásról szóló beszélgetéseket minimálisra csökkentik, legalábbis a királyi háztartásban, ez rávilágított Vilmos és Károly monarchiáról alkotott jövőképének kulcsfontosságú különbségeire. A november 7-i fokvárosi látogatása során Vilmos beszélt arról, hogyan reméli, hogy majd vezet jövőbeli szerepében.
„Próbálom másképp csinálni, és próbálom a saját generációm számára csinálni”, mondta. „Hogy jobban megértsétek, talán egy kisebb ‘K’-val csinálom a királyit.”
Egy másik királyi forrás hozzátette, hogy Vilmos „új, fiatalosabb energiát” szándékozik hozni. Ennek egyik módja, hogy kevesebb védnökséget vállal, de jobban összpontosít a hozzá és Katalin hercegnéhez közel álló ügyekre. Ezzel szemben Károly megközelítése több mint 500 védnökség felhalmozását foglalta magában.
Egy másik éles különbség köztük a határok meghúzása. Egy forrás elmagyarázta, hogy Károly kissé „munkamániás”, ami a munkastílusát illeti, míg Vilmos egyértelművé tette, hogy számára a család az első.
„[Vilmos] világos határokat húz”, mondta a forrás. „Azt akarja, hogy gyermekei neveltetése különbözzön a sajátjától.”
Összegzés
A brit királyi család jelenlegi helyzete jól tükrözi a generációs különbségeket és a változó társadalmi elvárásokat. Míg III. Károly a hagyományos monarchia képviselője, addig Vilmos herceg egy modernebb, családcentrikusabb uralkodói modellt képvisel. Ez a különbség ugyan feszültségeket okoz, de hosszú távon hozzájárulhat a monarchia megújulásához és népszerűségének megőrzéséhez a 21. században.