back to top
0.4 C
Budapest
hétfő, december 23, 2024
spot_img
Továbbiak

    Klímaváltozás visszafordítása: nem olyan egyszerű

    A klímaváltozás visszafordítása nem olyan egyszerű, mint gondolnánk

    Új kutatás figyelmeztet, hogy a szén-dioxid utólagos kivonása a légkörből nem oldja meg a klímaváltozás által okozott visszafordíthatatlan károkat. Azonnali és drasztikus kibocsátás-csökkentésre van szükség.

    A technológiai cégek úgy vélik, hogy új, kifinomult eszközökkel képesek lesznek visszafordítani a klímaváltozást a légkörből történő szén-dioxid kivonással. Egy friss kutatás azonban lehűti ezeket a reményeket. A Nature folyóiratban megjelent tanulmány arra figyelmeztet, hogy a bolygó lehűtése egy kritikus fordulópont után már nem tudja elkerülni a súlyos károkat. A klímaváltozás számos következménye – a tengerszint emelkedésétől az otthonok elvesztéséig – nem tehető semmissé.

    Sürgős cselekvésre van szükség

    Ez még sürgetőbbé teszi, hogy a kormányok és a klímacélokkal rendelkező vállalatok most csökkentsék drasztikusan a fosszilis tüzelőanyagokból származó szennyezést, ahelyett, hogy utólag próbálnák meg semlegesíteni vagy kivonni az üvegházhatású gázok kibocsátását.

    „A klímaváltozás visszafordíthatatlan következményekkel jár. A felmelegedés minden foka vagy tizedfoka visszafordíthatatlan következményekkel jár” – mondta Carl-Friedrich Schleussner, a tanulmány vezető szerzője.

    A technológiai óriások szerepe

    A startupok számos technológiát fejlesztenek, hogy segítsék a nagy szennyezőket a szén-dioxid-kibocsátásuk megkötésében – a CO2 levegőből vagy óceánból való kiszűrésétől kezdve a CO2 kőzetekben vagy betonban való csapdába ejtéséig. Ezeknek a technológiáknak azonban még bizonyítaniuk kell, hogy képesek-e olyan mértékben felfutni, ami érdemi hatással lenne a klímaváltozásra.

    A Microsoft és a Google a legnagyobb támogatói ezeknek a feltörekvő szén-dioxid-kivonási taktikáknak. Vállalták, hogy végül elérik a nettó nulla vagy negatív kibocsátást, de szénlábnyomuk az elmúlt években nőtt az AI-hoz szükséges adatközpontok bővítése miatt. Egyre több szén-dioxid-kivonási megállapodást kötnek, hogy megpróbálják visszafordítani szennyezésük éghajlatra gyakorolt hatását.

    A visszafordíthatatlan következmények

    A kutatás rámutat, hogy még ha sikerülne is visszahozni a globális átlaghőmérsékletet, nehéz megmondani, pontosan milyen eredményre számíthatunk régiónként. A gleccserek olvadása például „évszázadokon vagy évezredeken át” folytatná a tengerszint emelését, ami már most is emberek ezreit kényszerítette otthonuk elhagyására a veszélyeztetett partvidékeken.

    A klímacélok túllépése „mély etikai kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy mennyi további éghajlattal kapcsolatos veszteséget és kárt kellene elviselniük az embereknek, különösen az alacsony jövedelmű országokban” – áll a tanulmányban.

    Összefoglalás

    A kutatás rávilágít, hogy a klímaváltozás visszafordítása nem olyan egyszerű, mint azt sokan gondolják. A szén-dioxid utólagos kivonása a légkörből nem oldja meg az összes problémát, és számos visszafordíthatatlan következménnyel kell számolnunk. A legfontosabb teendő a kibocsátások azonnali és drasztikus csökkentése, nem pedig a későbbi „takarítás” reményében történő további szennyezés.

    Ezek is érdekelhetnek

    Ezt se hagyd ki!