back to top

Lengyel Tamás kiborult: Szinkronbotrány a Mafilmnél

Szinkronbotrány: Lengyel Tamás leleplezi a Mafilm Audio gyakorlatát

A népszerű színész, Lengyel Tamás nyilvánosan bírálta a Mafilm Audio üzletpolitikáját, rávilágítva a szinkronszakma árnyoldalaira.

Milliárdos bevétel, alacsony díjazás

A szinkronbotrány akkor robbant ki, amikor kiderült, hogy az állam elárverezi a Mafilm Audio üzletrészét. Lengyel Tamás közösségi oldalán fejtette ki véleményét a helyzetről, rámutatva a szinkronszínészek alulfizetettségére és a jogdíjak hiányára.

A színész szerint a Mafilm Audio szándékosan tartja alacsonyan a megbízási díjakat, miközben a cég kiemelkedően nyereséges. 2023-ban közel 2 milliárd forintos árbevételt értek el, amiből 616 millió forint volt a profit. Lengyel Tamás felháborodva jegyzi meg, hogy ez az összeg nem volt elég ahhoz, hogy a színészek díjazását akár csak minimálisan emeljék.

Ismétlési jogdíjak problémája

A szinkronbotrány másik fontos eleme az ismétlési jogdíjak kérdése. Lengyel Tamás szerint a Mafilm Audio „hallani sem akar” az ismétlési jogdíjakról, ami jelentős bevételkiesést jelent a szinkronszínészeknek. A színész ezt „lerabló szokásnak” nevezi, utalva arra, hogy a megbízási díjba nem kalkulálják bele az ismétlések utáni jogdíjakat.

Népszerű szerepek elvesztése

A helyzet súlyosságát jól példázza, hogy Lengyel Tamás elvesztette olyan népszerű karakterek szinkronhangját, mint az Emily Párizsban Gabrielje és a Daredevil Matt Murdockja. Ez nem csak a színész, de a rajongók számára is veszteség, hiszen megszokott és kedvelt hangok tűnnek el kedvenc sorozataikból.

Összegzés: Változásra van szükség

A szinkronbotrány rávilágít arra, hogy sürgős változásokra van szükség a magyar szinkroniparban. A Mafilm Audio gyakorlata nem csak a színészeket érinti hátrányosan, de hosszú távon a szinkronizált tartalmak minőségére is negatív hatással lehet. A szakma megbecsülése és megfelelő díjazása elengedhetetlen a magas színvonalú szinkronmunka fenntartásához.

Exit mobile version