Kezdőlap Tech Tudomány

Műanyagszennyezés elleni globális egyezmény késik

Műanyagszennyezés elleni globális egyezmény késik

Nemzetközi tárgyalások a műanyagszennyezés megfékezésére

A műanyagszennyezés megfékezését célzó nemzetközi tárgyalások hétfőn holtpontra jutottak, így a megbeszélések a tervezett határidőn túl, jövő évre tolódnak.

Több mint 100 ország támogatja a műanyaggyártás korlátozását. Azonban erős ellenállásba ütköztek más országok részéről, amelyek jelentős fosszilis tüzelőanyag-termelők, és inkább a hulladékgazdálkodásra szeretnének összpontosítani a műanyaggyártás visszafogása helyett.

A műanyagszennyezés problémája

A támogatók szerint nem lehet kezelni a szeméttelepeken, óceánokban és emberi szervezetekben felhalmozódó műanyagszennyezést anélkül, hogy a problémát a gyökerénél kezelnék. A gyártási korlátok meghatározása további előnnyel járna az éghajlatváltozást okozó üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése szempontjából is. Az egészségügyi szakértők emellett szigorúbb szabályokat szeretnének a műanyagokban használt veszélyes vegyi anyagok megelőzésére.

„Mi vagyunk a kanári a szénbányában.”

Jo Banner, aki Louisianából utazott a dél-koreai Busanban tartott tárgyalásokra, így fogalmazott: „Nehéz szívvel vagyunk itt. Az otthoni közösségeink szenvednek.”

A műanyaggyártás veszélyei

A műanyagot kőolajból és több mint 16 000 különböző vegyi anyagból állítják elő. Ezeknek a vegyszereknek mindössze 6 százaléka tartozik nemzetközi szabályozás alá, és 4200 veszélyes „aggodalomra okot adó vegyi anyag” a legfrissebb kutatások szerint.

A műanyaggyártás 2000 és 2019 között megduplázódott, elérve a 460 millió tonnát a Műanyagszennyezés Megszüntetésére Irányuló Magas Ambíciójú Koalícióhoz csatlakozott országok szerint.

A tárgyalások eredménye

A tárgyalások hétfőn hajnali 2:50-kor értek véget megállapodás nélkül. Ehelyett egy újabb találkozót terveznek 2025-re. Merrisa Naidoo, a GAIA Africa nonprofit szervezet műanyagprogramjának vezetője szerint „néhány obstrukcionista ország kényszerített minket arra, hogy elhalasszuk korunk egyik legsürgetőbb problémájának kezelését egy későbbi időpontra”.

A Szaúd-Arábia által vezetett kőolajtermelő országok csoportja ellenezte a műanyaggyártást korlátozó intézkedéseket. Az Egyesült Államok, a világ legnagyobb olajtermelője, nem csatlakozott sem a Magas Ambíciójú Koalícióhoz, sem azokhoz az országokhoz, amelyek javaslatot tettek „az elsődleges műanyag polimerek gyártásának fenntartható szintre csökkentésére vonatkozó globális célkitűzésre”.

A műanyag-újrahasznosítás korlátai

A műanyaggyártás korlátozása helyett egyes országok az újrahasznosítási arányok javítását szorgalmazzák. Azonban a jelenlegi arányok olyan alacsonyak, hogy a környezetvédő csoportok gyakran „mítosznak” nevezik az újrahasznosítást. A műanyaghulladéknak kevesebb mint 10 százalékát hasznosítják újra.

A műanyag újrahasznosítása nehéz és költséges, részben azért, mert sokféle típus és összetevő létezik. Még újrahasznosítás esetén is „lefelé hasznosítják”, mert nehéz minden felhasználással fenntartani ugyanazt az anyagminőséget. Végül gyakran olcsóbb új műanyagot gyártani, mint újrahasznosítani.

Bár nem született végleges megállapodás, Banner továbbra is reménykedik abban, hogy végül erős műanyagegyezmény jöhet létre. „Még mindig csalódott vagyok, hogy nem tudtuk elérni az egyezményt. De ugyanakkor motiváltabbnak és újra lelkesebbnek érzem magam a folyamat folytatására és határozottan nagyobb ambíció elérésére.”

Exit mobile version