NASA szondája rekordközeli naprepülést hajtott végre
A NASA Parker Solar Probe szondája sikeresen végrehajtotta minden idők legközelebbi napközelségét, új fejezetet nyitva a Nap kutatásában.
A NASA Parker Solar Probe szondája mindössze 3,8 millió mérföldre (kb. 6,1 millió km) közelítette meg a Nap felszínét – és túlélte a küldetést. A szonda december 26-án éjjel jelet küldött vissza a Földre, a NASA közlése szerint ‘jelezve, hogy jó állapotban van és normálisan működik’.
Rekordközeli megközelítés
Ez a küldetés jelenti a legközelebbi megközelítést, amit a Parker Solar Probe – vagy bármely ember alkotta tárgy – valaha elért a Naphoz képest. A szonda december 20-án indult útnak, és december 24-én érte el a legközelebbi pontot, amikor 430 000 mérföld/óra (kb. 692 000 km/h) sebességgel haladt el a nap felszíne mellett. A küldetés irányítói ez idő alatt nem tudtak kapcsolatba lépni a szondával.
Tudományos célok
Most, hogy a NASA megerősítette a küldetés sikerét, várhatóan január 1-jén kapnak ‘részletes telemetriai adatokat a szonda állapotáról’. A közeli elrepülés célja, hogy a tudósok jobban megértsék a napszelet, a Nap hőjét, és azt, hogy hogyan gyorsulnak fel az energikus részecskék közel fénysebességre.
A Parker Solar Probe küldetése
A Parker Solar Probe-ot a NASA és a Johns Hopkins Applied Physics Laboratory indította útjára 2018-ban. A szonda célja annak tanulmányozása, hogy miért olyan forró a korona – a Napot körülvevő légkör. A közeli találkozások túléléséhez a Parker Solar Probe egy Nap felé néző hőpajzzsal van felszerelve, amely körülbelül 2500 Fahrenheit (kb. 1371 Celsius) fokra melegszik fel, miközben maga a szonda mindössze 85 Fahrenheit (kb. 29 Celsius) fokos marad.
Ez a küldetés jelentős mérföldkő a napkutatásban, és várhatóan forradalmasítja ismereteinket központi csillagunkról.
A Parker Solar Probe küldetése folytatódik, és további közeli megközelítéseket tervez a jövőben, hogy még több adatot gyűjtsön a Napról és annak hatásairól a Földre és a naprendszerre.