back to top

NASA tervei: SpaceX és Blue Origin holdszállítók

SpaceX és Blue Origin holdszállítók az Artemis küldetésekhez

A NASA bejelentette terveit a SpaceX és Blue Origin holdszállítóinak használatára nehéz felszerelések Holdra juttatásához az Artemis program keretében.

Miután a NASA felkérte a SpaceX-et és a Blue Origin-t teherszállító holdkompok fejlesztésére az Artemis küldetésekhez, az űrügynökség most bejelentette terveit ezek használatára nehéz felszerelések Holdra juttatásához.

Az ügynökség azt szeretné, ha Elon Musk SpaceX cége a Starship teherszállító változatával juttatna el egy nyomás alatt lévő holdjárművet a Holdra ‘legkorábban’ 2032-ben, míg Jeff Bezos Blue Origin cége egy holdi felszíni lakóhely leszállításával lenne megbízva leghamarabb 2033-ban. Mindkét indítás az Artemis küldetéseket támogatja, amelyek célja, hogy több mint 50 év után ismét embert juttassanak a Holdra.

Teherszállító holdkompok fejlesztése

Mindkét vállalat emberes leszállórendszereket fejleszt az Artemis küldetésekhez – a SpaceX az Artemis III-hoz, a Blue Origin pedig az Artemis V-höz. A NASA később mindkét céget felkérte, hogy fejlesszenek teherszállító változatokat ezekből a leszállóegységekből, amelyek képesek 11 800-15 000 kg közötti felszerelést és egyéb anyagokat szállítani a Holdra.

A NASA közlése szerint jövő év elején tesz majd ajánlatot a SpaceX-nek és a Blue Origin-nek.

NASA tervei: SpaceX és Blue Origin holdszállítók-1
A SpaceX (balra) és a Blue Origin (jobbra) teherszállító holdkompjainak koncepcionális ábrázolása.

‘Két holdkomp szolgáltató különböző megközelítésekkel a legénység és a rakomány leszállítására rugalmasságot biztosít a küldetéseknek, miközben rendszeres holdraszállásokat tesz lehetővé a folyamatos felfedezéshez és tudományos lehetőségekhez’ – nyilatkozta Stephen D. Creech, a NASA Hold-Mars programjának helyettes igazgatóhelyettese a bejelentésben.

Összefoglaló

A NASA ambiciózus tervei a SpaceX és Blue Origin holdszállítóinak használatára jelentős lépést jelentenek az Artemis program megvalósításában. Ez a stratégia nemcsak a technológiai fejlődést segíti elő, de versenyhelyzetet is teremt a magánűrvállalatok között, ami további innovációkhoz vezethet a Hold-kutatás terén.

Exit mobile version