Házi készítésű csillagkövető forradalmasítja az űrfotózást
Don Pettit NASA űrhajós innovatív megoldása lehetővé teszi a hosszú expozíciós csillagfotózást a Nemzetközi Űrállomáson.
Don Pettit NASA űrhajós saját készítésű eszközt vitt magával a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), hogy lenyűgöző felvételeket készíthessen a csillagokról. A Reddit-en megosztott információk szerint Pettit egy házi készítésű csillagkövetőt használ, amely lehetővé teszi hosszú expozíciós idejű fotók készítését anélkül, hogy a csillagok elmosódnának a képen.
A csillagkövető működése
A csillagkövetők úgy vannak kialakítva, hogy a Földdel – vagy Pettit esetében az ISS-szel – együtt forogjanak, megakadályozva ezzel a torzítást az éjszakai égbolt fényképezésekor. Pettit eszköze 90 percenként tesz meg egy teljes fordulatot, pontosan követve az ISS keringési sebességét. A űrhajós elmagyarázta: ‘E követő nélkül nem lehet 1/2 másodpercnél hosszabb expozíciót készíteni a csillagok elmosódása nélkül a keringési sebesség miatt.’
Kihívások az űrbeli fotózásban
Pettit megjegyezte, hogy a követő beállítása egy mozgó platformon nem egyszerű feladat. Jelenleg akár 30 másodperces expozíciókat is képes készíteni ‘jelentős csillagmozgás nélkül’. Az ISS ablakain keresztül történő fényképezés további kihívást jelent:
‘Négy üvegrétegen át nézve, amelyek közül kettő 30 mm vastag, és szögben állnak, némi torzítást és relatív optikailag indukált csillagmozgást eredményez’
Lenyűgöző eredmények
Az űrhajós által készített lenyűgöző képek megtekinthetők Reddit-fiókján, X-en és Instagramon. Számos felvétel bemutatja, hogyan néznek ki az ISS-ről készült fotók a mozgás kompenzálása nélkül, szemléltetve Pettit innovatív megoldásának jelentőségét.
Don Pettit találmánya új távlatokat nyit az űrfotózásban, lehetővé téve olyan részletes és éles felvételek készítését a csillagos égboltról, amelyek korábban elképzelhetetlenek voltak az űrállomás fedélzetén.