back to top
1.2 C
Budapest
péntek, január 3, 2025
spot_img
Továbbiak

    New York új klímatörvénye: Szennyezők felelősségre vonása

    New York állam úttörő klímatörvénye a szennyezők felelősségre vonásáról

    New York állam új törvénye kötelezi a legnagyobb olaj- és gázvállalatokat, hogy járuljanak hozzá egy alaphoz, amely a klímakatasztrófák elleni védekezést finanszírozza.

    Kathy Hochul, New York kormányzója a múlt héten írta alá az úttörő klímatörvényt, amely megmutatja, hogyan tudják az államok továbbra is felelősségre vonni a szennyezőket, még akkor is, ha Donald Trump megválasztott elnök visszavonja a környezetvédelmi intézkedéseket.

    A Climate Change Superfund Act főbb pontjai

    Az új Climate Change Superfund Act törvény szerint:

    • A legnagyobb multinacionális olaj- és gázcégeknek hozzá kell járulniuk egy alaphoz
    • Az alapból infrastrukturális projekteket finanszíroznak, amelyek megvédik New York lakosait a klímakatasztrófáktól
    • Az előrejelzések szerint 75 milliárd dollárt generál 25 év alatt
    • A törvény azokra a fosszilis üzemanyag-vállalatokra vonatkozik, amelyek történelmileg több mint 1 milliárd tonna üvegházhatású gáz kibocsátásáért felelősek
    • Az alap előnyeinek legalább 35%-át hátrányos helyzetű közösségeknek kell juttatni

    „New York lövést adott le, amely az egész világon hallható lesz: a klímaválságért leginkább felelős vállalatokat felelősségre fogják vonni” – mondta Liz Krueger állami szenátor.

    Állami szintű fellépés a szövetségi visszalépések ellen

    A törvény különösen fontos, mivel Trump várhatóan lebontja a meglévő klímapolitikákat és meggyengíti a Környezetvédelmi Ügynökséget (EPA). Az elkövetkező négy évben az amerikaiaknak helyi és állami szintű erőfeszítésekre kell támaszkodniuk a fosszilis tüzelőanyagok okozta szennyezés kezelésében.

    A New York-i törvény mintául szolgálhat más államok számára is. Vermont már elfogadott egy hasonló törvényt, és Kaliforniában, Marylandben, Massachusettsben és New Jersey-ben is terveznek hasonló jogszabályokat.

    A törvény hatása és kihívásai

    A Climate Change Superfund Act várhatóan:

    • Évente 3 milliárd dollárral csökkenti a New York-iak jövőbeli adóterheit
    • Segít kezelni a klímaváltozás okozta szélsőséges időjárási események költségeit, amelyek 2050-re várhatóan 500 milliárd dollárba kerülnek New Yorknak

    A törvénynek azonban túl kell élnie az esetleges jogi kihívásokat. Emellett a New York-i Környezetvédelmi Minisztériumnak (DEC) még ki kell dolgoznia az alap működésének részletes szabályait.

    Összességében ez a törvény fontos lépés a klímaváltozás elleni küzdelemben, és példát mutat arra, hogyan lehet állami szinten fellépni a szövetségi visszalépések ellenére is.

    Ezek is érdekelhetnek

    Ezt se hagyd ki!