Összefoglaló: Miért hagyott Scorsese szándékos hibákat A Wall Street farkasában?
Martin Scorsese legendás vágója, Thelma Schoonmaker elárulta, miért hagytak benne tudatosan folytonossági hibákat A Wall Street farkasa című filmben. A meglepő magyarázat betekintést nyújt a filmkészítés kulisszatitkaiba.
A tökéletesség nem mindig cél
A legtöbb néző valószínűleg remekműnek tartja A Wall Street farkasát lenyűgöző produkciós értékei miatt. Sokan meglepődtek, amikor kiderült, hogy néhány hiba bekerült a film végső változatába. Még nagyobb megdöbbenést okozott, hogy a 82 éves rendezőlegenda, Martin Scorsese tudott ezekről a hibákról.
Scorsese perfekcionistaként ismert, így az emberek nem hitték el, hogy több baklövést is átengedett volna. Szerencsére nem kell álmatlan éjszakákat tölteni ennek okán töprengve – Scorsese hosszú ideje együtt dolgozó vágója megmagyarázta az okokat.
A vágó, aki fél évszázada Scorsese mellett áll
A 84 éves Thelma Schoonmaker közel hat évtizede dolgozik Scorsese oldalán, és számos ikonikus projektben működtek együtt. Ő volt a rendező jobb keze olyan filmek készítésénél, mint a Nagymenők, a Casino, A tégla, A Wall Street farkasa és a Megfojtott virágok, hogy csak néhányat említsünk.
Schoonmaker elárulta, hogy ezekben a filmekben is találhatók hibák, méghozzá az ő és Scorsese stílusválasztásai miatt. Az Oscar-díjas vágó elmagyarázta, hogy szereti felrúgni a szabálykönyvet, amikor jeleneteket vág össze.
A színészi alakítás fontosabb, mint a folytonosság
Bár sok rendező úgy gondolja, hogy a folytonosság mindennél fontosabb a filmjeikben, Schoonmaker szerint a színészi alakításoknak „mindig” elsőbbséget kell élvezniük. Például A Wall Street farkasában Jordan Belfort (Leonardo DiCaprio) legjobb barátja, Donnie Azoff (Jonah Hill) látható, amint leüt egy poharat a falról, miközben a srácokkal bulizik.
A következő snittben azonban az a pohár, amit az imént levert, újra megjelenik. Egy későbbi jelenetben Patrick Denham FBI-ügynök (Kyle Chandler) látható, amint a tőzsdeügynök hatalmas jachtjára lép, és a képernyő bal oldalán helyezkedik el. Másodpercekkel később azonban ő és Belfort helyet cserélnek.
Ezek az következetlenségek olyan apróak, hogy a legtöbb ember alig veszi észre őket, azonban néhány sasszemű néző képes volt felfedezni ezeket a folytonossági hibákat.
A nevetés fontosabb, mint a tökéletesség
Schoonmakert azonban ez nem zavarja, mivel azt az elvet vallja, hogy egy színész jelenetbeli alakítása fontosabb, mint a háttér apró részleteinek egyezése. Korábban azt nyilatkozta, hogy „ha választani kell egy gyönyörű, tiszta vonal és egy nevetés között, mi mindig a nevetést választanánk”.
2014-ben Schoonmaker beszélt az ő és Scorsese „szándékos” hibáiról, amelyek gyakran a színészek improvizációjának engedélyezése miatt keletkeznek. A Wall Street farkasára utalva a filmes szakember azt mondta: „Az ilyen filmben a folytonosság hiánya valójában nem számít. Egy olyan filmben, mint Az ártatlanság kora, ott nagyon fontos. Itt nem.”
Schoonmaker hozzátette: „Nem aggódunk a folytonosság miatt, mert amikor ennyi improvizációt csinálunk, jobb megkapni a nevetést. Jobb megkapni a nagyszerű sorokat, még akkor is, ha a szoba rossz részén vannak.”
Összegzés: A tökéletlenség néha tökéletes
Schoonmaker és Scorsese megközelítése a filmkészítéshez azt mutatja, hogy néha a tökéletlenség teszi tökéletessé a filmet. A színészi alakítások és a jelenet hangulata fontosabb lehet, mint az apró részletek pontos egyezése. Ez a filozófia segített olyan ikonikus filmek létrehozásában, mint a Nagymenők vagy A Wall Street farkasa, amelyek hibáik ellenére – vagy talán éppen azok miatt – a filmtörténet klasszikusaivá váltak.