Stephen King egyik regénye örökre eltűnik a polcokról
A horror mestere, Stephen King úgy döntött, hogy egyik korai regényét végleg kivonja a forgalomból. A meglepő döntés hátterében komoly okok állnak.
Stephen King neve szinte egybeforrt a horror műfajjal. Az amerikai író 1974 óta 65 regényt jelentetett meg, köztük olyan klasszikusokat, mint a Ragyogás vagy az Az, melyek a filmvásznon is hatalmas sikert arattak. King írói termékenysége és minősége legendás az irodalmi világban.
Van azonban egy könyv King bibliográfiájában, amit hiába keresnénk a könyvesboltok polcain.
A rejtélyes Richard Bachman-könyv
1977-ben, nem sokkal a Ragyogás megjelenése után, egy Richard Bachman nevű szerző kiadta Rage (Düh) című regényét. Hamarosan kiderült azonban, hogy Bachman valójában Stephen King álneve volt.
A Rage azonban ma már nem kapható új kiadásban. Az egyetlen elérhető példányok azok, amelyeket King döntése előtt nyomtattak. Egy ideig még megjelent The Bachman Books gyűjteményben, de ma már ezek a kiadások sem tartalmazzák.
Régi példányok felbukkanhatnak online aukciókon, de új kiadás többé nem kerül a boltokba.
Miért tiltotta be King a saját könyvét?
King a Blaze című regénye elején ezt írta a Rage-ről: „Már nincs forgalomban, és ez így van jól.” Egy 1999-es beszédében King elmagyarázta, hogy egy 1997-es iskolai lövöldözés győzte meg arról, hogy ideje kivonni a könyvet a forgalomból.
A 14 éves Michael Carneal által elkövetett lövöldözésben hárman meghaltak és öten megsérültek. A fiú szekrényében megtalálták a Rage egy példányát.
A regény egy középiskolás diákról szól, aki kicsapása után iskolai lövöldözést követ el, megöl két tanárt, és azzal fenyegetőzik, hogy diákokat öl meg, ha nem teljesítik a követeléseit. A könyv végén a lövöldözőt lelövik, letartóztatják, beszámíthatatlannak nyilvánítják, és pszichiátriai intézetbe zárják.
A könyvet több iskolai lövöldözéssel is összefüggésbe hozták.
A 2012-es Sandy Hook-i iskolai lövöldözés után King megírta a Guns (Fegyverek) című esszéjét, amelyben részletesebben kifejtette, miért nem akarja, hogy a Rage továbbra is forgalomban legyen.
Összefoglaló
Stephen King felelősségteljes döntése, hogy kivonja a forgalomból a potenciálisan veszélyes tartalmú könyvét, példaértékű lehet más szerzők számára is. Bár a Rage örökre eltűnik a könyvesboltok polcairól, King többi műve továbbra is elérhető marad a horror rajongói számára. Ez az eset jól mutatja, hogy egy szerző milyen hatással lehet a társadalomra, és milyen felelősséggel jár ez a befolyás.