Szerb rendőrség kémszoftvert telepít aktivistákra

Szerb rendőrség kémszoftvert telepít aktivistákra

Szerb rendőrség illegális megfigyelése aktivistákon és újságírókon

Az Amnesty International jelentése szerint a szerb rendőrség mobil eszközöket feltörő eszközöket használ aktivisták és újságírók telefonjainak feltörésére, majd kémszoftvert telepít rájuk nyomon követés céljából.

A szervezet állítása szerint az állam az izraeli Cellebrite cég által gyártott eszközöket használja, amelyeket eredetileg a bűnüldöző szervek számára terveztek az eszközök feloldására törvényszéki célokból.

Felszólítás a megfigyelési gyakorlatok beszüntetésére

Az Amnesty International felszólítja a szerb kormányt, hogy hagyjon fel ezekkel a megfigyelési gyakorlatokkal:

A szerb hatóságoknak fel kell hagyniuk a rendkívül invazív kémszoftverek használatával, hatékony jogorvoslatot kell biztosítaniuk a jogellenes célzott megfigyelés áldozatainak, és felelősségre kell vonniuk a jogsértésekért felelősöket. A Cellebrite-nak és más digitális törvényszéki vállalatoknak is megfelelő átvilágítást kell végezniük annak biztosítására, hogy termékeik ne járuljanak hozzá az emberi jogok megsértéséhez.

A hatóságok módszerei

Az Amnesty International különböző beszámolókat gyűjtött össze arról, hogyan kezelik a szerb hatóságok a civil társadalom tagjainak telefonjait, akiket különböző ürügyekkel tartóztattak le. További eljárásokat (például drogtesztet és pszichiátriai értékelést) alkalmaztak, amelyek meghosszabbították a fogva tartás idejét, és ezáltal a hatóságok hosszabb ideig férhettek hozzá a telefonokhoz.

Ez idő alatt a rendőrség Novispy nevű kémszoftvert telepített a telefonokra, amely valószínűleg állami fejlesztésű. Az Amnesty International magyarázata szerint egyes eszközöket egy (azóta már javított) Qualcomm sebezhetőség kihasználásával törtek fel.

Konkrét esetek

Egy esetben a szerb FAR hírportál helyettes szerkesztőjét, Slaviša Milanovot és a főszerkesztőt együtt állították meg a szerb hatóságok vezetés közben. Őrizetbe vették őket és elkobozták telefonjaikat. Amikor visszakapták a készülékeket, változásokat vettek észre, például ki volt kapcsolva az adatkapcsolat és a Wi-Fi, valamint egyes alkalmazások sok energiát használtak.

Milanov elmondása szerint Android készülékén, egy Xiaomi Redmi Note 10S modellen extra szoftver futott, amikor visszakapta, és a rendőrség 1,6 GB adatot nyert ki belőle annak ellenére, hogy nem adta meg a jelszavát.

A Cellebrite válasza

A Cellebrite vezető igazgatója, Victor Cooper az Amnesty International kérdéseire válaszolva elmondta, hogy termékeik ‘kizárólag törvényes használatra vannak engedélyezve’, ami a végfelhasználói megállapodás szerint házkutatási parancsot vagy jogilag jóváhagyott nyomozást igényel. Cooper azt is közölte, hogy a Cellebrite vizsgálja a technológiájuk ‘állítólagos visszaélését’, és ‘kész megfelelő szankciókat alkalmazni’ az érintett ügynökségekkel szemben.

Ez az eset rávilágít a digitális megfigyelés veszélyeire és az emberi jogok védelmének fontosságára a technológia fejlődésével párhuzamosan.

Exit mobile version