Tech óriások milliós adományai Trump beiktatására
Elizabeth Warren és Michael Bennet szenátorok aggodalmuknak adtak hangot a vezető technológiai vállalatok Donald Trump beiktatására tett nagyvonalú adományai kapcsán.
Az Amazon, Apple, Google, Meta, Microsoft, OpenAI és Uber vezetőinek címzett levelekben a szenátorok kifejezték aggályaikat, miszerint a cégek esetleg azért adományoznak, hogy ‘elkerüljék az alapos vizsgálatot, korlátozzák a szabályozást és megvásárolják a jóindulatot’.
Milliós adományok a tech szektorból
Az elmúlt hetekben számos vezető technológiai vállalat és vezetőjük egyenként 1 millió dollárt adományozott Trump beiktatási alapjába:
- Microsoft
- Apple (Tim Cook vezérigazgató)
- Meta
- Amazon
- OpenAI (Sam Altman vezérigazgató)
- Uber és Dara Khosrowshahi vezérigazgató (külön-külön)
Ezek az összegek jelentősen meghaladják a legtöbb cég által Joe Biden 2021-es beiktatására tett hozzájárulásokat. Az Uber akkor 1 millió dollárt adományozott, a Microsoft 500 000 dollárt, a Google 337 500 dollárt, az Amazon pedig 276 509 dollárt. Az Apple mindössze 43 200 dollárt adott Biden beiktatására, míg a Meta és az OpenAI egyáltalán nem járult hozzá.
Aggályok a befolyásvásárlással kapcsolatban
Warren és Bennet szenátorok levelükben rámutatnak arra a szabályozói nyomásra, amelyet a Biden-adminisztráció a nagy technológiai cégekre gyakorolt.
‘Egyértelmű és közvetlen érdekük fűződik ahhoz, hogy szívességeket szerezzenek a hivatalba lépő adminisztrációtól: az Önök cége és sok más nagy technológiai adományozó már most is folyamatban lévő szövetségi vizsgálatok és szabályozási intézkedések alanya’
– írják a törvényhozók.
A szenátorok attól tartanak, hogy ezek az adományok korrupciós kérdéseket vetnek fel, és befolyásolhatják a Trump-adminisztráció döntéseit. Válaszokat követelnek a cégektől január 30-ig, magyarázatot kérve az adományozás indokaira és körülményeire.
Biden figyelmeztetése
Joe Biden elnök a héten tartott búcsúbeszédében szintén aggodalmát fejezte ki a ‘technológiai ipari komplexum potenciális felemelkedésével’ kapcsolatban, amely szerinte ‘valós veszélyeket jelenthet országunk számára’.
A helyzet rávilágít a technológiai szektor és a politika közötti összetett kapcsolatra, valamint arra, hogy milyen kihívásokkal nézhet szembe az új adminisztráció a nagy tech cégek szabályozása terén.
A fejlemények további vitákat generálhatnak a kampányfinanszírozás reformjáról és a nagyvállalatok politikai befolyásáról az Egyesült Államokban.