back to top
-1.7 C
Budapest
vasárnap, december 29, 2024
spot_img
Továbbiak

    Trump kéri a Legfelsőbb Bíróságot: engedjék megmenteni a TikTokot

    Trump elnökjelölt kéri a Legfelsőbb Bíróságot, hogy engedjék megmenteni a TikTokot a betiltástól

    Donald Trump elnökjelölt a Legfelsőbb Bírósághoz fordult, hogy lehetőséget kapjon a TikTok megmentésére az amerikai betiltástól tárgyalások útján.

    Trump egy amicus brief-ben kérte a bíróságot, hogy „adják meg neki a lehetőséget a probléma politikai úton történő megoldására, amint hivatalba lép”. Állítása szerint „egyedül ő rendelkezik a páratlan üzletkötési szakértelemmel, a választói felhatalmazással és a politikai akarattal a platform megmentéséhez szükséges megállapodás megtárgyalásához”.

    A TikTok betiltásának háttere

    A múlt héten a Legfelsőbb Bíróság beleegyezett, hogy meghallgassa az érveket azzal kapcsolatban, hogy a Kongresszus által elfogadott, a TikTokot nemzetbiztonsági okokból betiltó törvény sérti-e az Első Alkotmánymódosítást. A törvény széles jogkört ad az elnöknek a végrehajtás elhalasztására, ha előrelépés történik egy olyan megállapodás felé, amely biztosítja, hogy a TikTok nem áll teljes mértékben kínai anyavállalata, a ByteDance irányítása alatt.

    A határidő erre a döntésre január 19., ami egy nappal Trump beiktatása előtt van.

    Trump javaslata

    Trump a Legfelsőbb Bírósághoz benyújtott beadványában kéri a törvény január 19-i határidejének felfüggesztését, azzal érvelve, hogy az általa megtárgyalandó megállapodás „szükségtelenné tenné, hogy a bíróság a jelenlegi, rendkívül felgyorsított alapon döntsön az itt felmerülő történelmileg kihívást jelentő Első Alkotmánymódosítással kapcsolatos kérdésben”.

    Bár nem részletezi, hogy milyen lenne ez a megállapodás, valószínűleg magában foglalná, hogy a ByteDance eladja a TikTokban lévő tulajdonrészének jelentős hányadát egy amerikai vállalatnak.

    Trump érvei

    Trump azzal érvel, hogy több mint 14 millió követője a TikTokon, valamint a Truth Social tulajdonlása egyedülálló képességet ad neki arra, hogy „értékelje a TikTok fontosságát, mint a véleménynyilvánítás szabadságának egyedi közegét, beleértve az alapvető politikai beszédet is”. Példaként hozza fel Elon Musk X platformjának brazíliai ideiglenes betiltását, mint „a közösségi média platform kormányzati betiltásának történelmi veszélyeit”.

    Politikai nyomás

    Bár Trump az első ciklusa alatt agresszívan szorgalmazta a TikTok betiltását, megváltoztatta álláspontját, miután kampánya sikeresen használta a videóalkalmazást a 2024-es választások során. Nemrég találkozott Shou Chew TikTok vezérigazgatóval a Mar-a-Lagóban, és egy tömegnek azt mondta, hogy „talán egy ideig meg kell tartanunk ezt az izét”.

    Azonban továbbra is jelentős politikai nyomás van a TikTok betiltásának végrehajtására. Szenátorok és kongresszusi képviselők egy csoportja, köztük Mitch McConnell és Ro Khanna, pénteken petíciókat nyújtott be, 22 amerikai állam és Ajit Pai volt FCC-elnök csatlakozásával, arra sürgetve a Legfelsőbb Bíróságot, hogy utasítsa el a TikTok fellebbezését.

    A TikTok jövője továbbra is bizonytalan, miközben a politikai és jogi csatározások folytatódnak.

    Összefoglalva, Donald Trump elnökjelölt aktívan próbál beavatkozni a TikTok körüli vitába, kérve a Legfelsőbb Bíróságot, hogy adjon neki lehetőséget a platform megmentésére. A helyzet továbbra is összetett, politikai és jogi szempontból egyaránt vitatott, és a végkimenetel egyelőre bizonytalan.

    Ezek is érdekelhetnek

    Ezt se hagyd ki!