Trump elnöksége alatt várható környezetvédelmi változások
Donald Trump újraválasztása komoly aggodalmakat vet fel a környezetvédők körében. Az előző ciklusban tapasztalt szabályozások lazítása és visszavonása várhatóan folytatódni fog.
Környezetvédelmi szabályozások veszélyben
Trump a Joe Rogannel készült interjúban kijelentette: „A környezetvédelmi [szabályozás] a legnagyobb eszköz a növekedés megállítására … sokkal többe kerül környezetbarát módon csinálni a dolgokat.” Ez előrevetíti, hogy elnöksége alatt ismét lazulhatnak a környezetvédelmi előírások.
Az előző Trump-adminisztráció alatt több mint 100 környezetvédelmi szabályozást vontak vissza vagy gyengítettek. Ezek közé tartozott az Obama-korszak Clean Power Plan programjának eltörlése is, amely először szabott volna határt az erőművek szén-dioxid-kibocsátásának.
Várható intézkedések és következményeik
A szakértők szerint Trump újraválasztása esetén:
- Gyengülhetnek a levegő- és vízvédelmi szabályozások
- Az USA kiléphet a párizsi klímaegyezményből
- Leállíthatják az Inflation Reduction Act klímavédelmi beruházásait
- Fosszilis üzemanyagok kitermelésének növelése várható
Az Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) becslése szerint a Trump-adminisztráció korábbi lazításai évi 1400 többlet halálesethez és 48 000 súlyosbodó asztmás esethez vezethetnek 2030-ra.
„Donald Trump katasztrofális volt a klímavédelem szempontjából az első ciklusában, és minden jel arra utal, hogy most még több kárt akar okozni” – nyilatkozta Ben Jealous, a Sierra Club ügyvezető igazgatója.
Környezetvédők felkészülése
A környezetvédő szervezetek már készülnek a várható kihívásokra:
- Jogi lépéseket terveznek a szabályozások védelmében
- Állami és helyi szintű kezdeményezéseket támogatnak
- Figyelik a kulcspozíciókba kerülő iparági szereplőket
A Natural Resources Defense Council (NRDC) az előző Trump-adminisztráció alatt 163 pert indított, és ezek közel 90%-át megnyerte. Most is hasonló jogi stratégiára készülnek.
Összegzés
Trump újraválasztása komoly kihívást jelent a környezetvédelem számára. A szabályozások lazítása, a klímavédelmi intézkedések visszavonása és a fosszilis energiahordozók támogatása várható. A környezetvédő szervezetek azonban felkészülten várják az új helyzetet, és jogi, valamint helyi szintű lépésekkel igyekeznek majd ellensúlyozni a negatív hatásokat.