back to top

Új globális kezdeményezés a klímaváltozás dezinformáció ellen

Nemzetközi összefogás a klímaváltozással kapcsolatos félretájékoztatás ellen

Brazília és az ENSZ új globális kezdeményezést indított a klímaváltozással kapcsolatos dezinformáció leküzdésére a G20 csúcstalálkozón Rio de Janeiróban.

A kormányok és nemzetközi szervezetek együttműködésével létrejött kezdeményezés célja, hogy fokozza a kutatásokat az online és globálisan terjedő félretájékoztatással kapcsolatban, amely lassíthatja a klímaváltozás elleni fellépést. Bár egyelőre kevés részlet ismert, a tervek szerint nonprofit szervezetek erőfeszítéseit fogják támogatni a hazugságok terjedésének megfékezésére.

„Az országok egyedül nem tudják megoldani ezt a problémát” – nyilatkozta Luiz Inácio Lula da Silva, Brazília elnöke.

A kezdeményezés részletei

Eddig Brazília mellett Chile, Dánia, Franciaország, Marokkó, az Egyesült Királyság és Svédország csatlakozott a kezdeményezéshez. A résztvevő országok várhatóan hozzájárulnak egy UNESCO által kezelt alaphoz. Az elsődleges cél további országok bevonása és 10-15 millió dollár összegyűjtése a következő három évben. Az összegyűjtött pénzt nonprofit szervezeteknek osztják majd szét kutatási és figyelemfelkeltő kampányok támogatására.

A konkrét partnerszervezeteket még nem nevezték meg, de várhatóan hamarosan közzéteszik a felhívást az együttműködésre. Néhány környezetvédelmi szervezet már most is együttműködik a dezinformáció tanulmányozásában és terjedésének megakadályozásában, például a Climate Action Against Disinformation koalíció, amely jelentéseket publikál a félretájékoztatási trendekről.

A dezinformáció veszélyei

A kezdeményezés weboldala szerint a környezetvédelmi dezinformáció egyre inkább terjed a közösségi médiában, üzenetküldő alkalmazásokban és a generatív AI-n keresztül. Ennek súlyos következményei vannak:

  • Aláássa a tudományos konszenzust
  • Akadályozza a hatóságok hatékony válaszlépéseit
  • Veszélyezteti az újságírók és környezetvédők biztonságát

Példaként említhető, hogy az Egyesült Államokban a FEMA alkalmazottai erőszakos fenyegetésekkel szembesültek a közösségi médiában a Helene hurrikán után. A viharral és a FEMA-val kapcsolatos félretájékoztatást terjesztő fiókok gyakran a klímaváltozást tagadó tartalmakhoz is köthetők voltak.

António Guterres ENSZ-főtitkár is aggodalmát fejezte ki a G20 csúcstalálkozón és az ENSZ klímaváltozási konferenciáján elhangzott beszédében: „Fel kell lépnünk a klímával kapcsolatos dezinformáció ellen. Éghajlatunk a törésponthoz érkezett.”

A kezdeményezés fontos lépés a klímaváltozással kapcsolatos félretájékoztatás elleni globális küzdelemben, amely kulcsfontosságú a hatékony klímavédelmi intézkedések megvalósításához.

Exit mobile version