A védőoltások szerepe a járványok megelőzésében
Az utóbbi években Magyarországon is nőtt az oltásokat elutasítók száma. Dr. Galgóczi Ágnes, az NNGYK Járványügyi főosztályának osztályvezetője rávilágít a védőoltások fontosságára és biztonságára.
Az oltásellenesség nem új keletű jelenség
Dr. Galgóczi Ágnes hangsúlyozza: „Bár a Covid–19-pandémia óta valóban megnövekedett az oltásellenes hangulat, mégsem újkeletű dologról van szó.” Példaként említi az 1998-as kanyaróoltással kapcsolatos tévhitet, amely szerint az autizmust okozhat. Ez a hiedelem jelentősen megingatta a kanyaróoltásba vetett bizalmat.
A kanyaró veszélyei és az oltás jelentősége
A kanyaró rendkívül fertőző betegség. Egy fertőzött akár 16-18 fogékony személyt is megfertőzhet, szemben a Covid–19 (2-4 fő) vagy az influenza (1-2 fő) terjedési rátájával. Az oltás nélkül nem nőhetett volna fel úgy néhány nemzedék, hogy csak hallomásból ismerjék a kanyarót.
Dr. Galgóczi figyelmeztet: „Az oltási fegyelem csökkenésével nálunk is újra felütheti a fejét a betegség.”
Kötelező és választható oltások
A védőoltási program Magyarország járványügyi biztonságának alapja. A szakember tanácsa szerint a kötelező oltásokat mindenképpen be kell adatni, míg a választható oltásoknál érdemes konzultálni a háziorvossal vagy védőnővel az előnyökről és lehetséges kockázatokról.
Az oltások biztonsága és ellenőrzése
Dr. Galgóczi Ágnes határozottan kijelenti: „Egyértelműen kijelenthetem, hogy az oltások biztonságosak.” Minden vakcinát szigorú teszteknek vetnek alá, és folyamatosan ellenőrzik biztonságosságukat a forgalomba hozatal után is.
„Sokkal valószínűbb, hogy egy oltással megelőzhető betegség következtében ér valakit súlyos egészségkárosodás, mint az, hogy egy oltástól” – hangsúlyozza a szakember.
Hiteles információforrások
Az osztályvezető javasolja, hogy hiteles és hivatalos forrásokból tájékozódjunk. Az oltasbiztonsag.hu és az NNGYK egeszsegvonal.gov.hu weboldalain megbízható információk találhatók a védőoltásokról és a megelőzhető betegségekről.
Összefoglalás
A védőoltások kritikus szerepet játszanak a súlyos betegségek és járványok megelőzésében. Bár az oltásellenesség terjedése aggodalomra ad okot, a szakértők hangsúlyozzák az oltások biztonságosságát és fontosságát. A hiteles információk és a szakemberekkel való konzultáció segíthet a megfelelő döntések meghozatalában az egyéni és közösségi egészség védelme érdekében.