back to top

Világvége-elmélet sokkolja Joe Rogan hallgatóit

Összefoglaló: Hamis világvége-elmélet terjed a közösségi médiában

Egy Joe Rogan podcastben elhangzott hamis világvége-elmélet kavart vihart az interneten. A CIA által nemrég feloldott titkosítás új megvilágításba helyezi az ügyet, miközben szakértők cáfolják az állításokat.

Joe Rogan műsorában elhangzott elmélet sokkolja a hallgatókat

A Joe Rogan Experience egyik vendége egy olyan elméletet osztott meg, amely korábban már virálissá vált a TikTokon. A Media Matters for America nonprofit médiafelügyeleti szervezet 2023-as jelentésében figyelmeztetett az úgynevezett „Ádám és Éva” elmélethez kapcsolódó videók terjedésére.

Az alaptalan „világvége” teória először Chan Thomas elektromérnök és önjelölt médium 1965-ös könyvében, az „The Adam and Eve Story”-ban jelent meg. A könyv teljes tartalmát nemrég oldotta fel a titkosítás alól a CIA, ami újabb lendületet adott az elmélet terjedésének.

Világvége-elmélet sokkolja Joe Rogan hallgatóit-1
A szóban forgó Joe Rogan epizód 2023-ból származik (Forrás: YouTube/PowerfulJRE)

Jimmy Corsetti YouTuber, aki 2023. január 18-án szerepelt Joe Rogan podcastjében, így magyarázta az elméletet: „6500 éves ciklusokban történik, és egy 90 fokos elfordulásról van szó, de hat nappal később, a hetedik nap körül, korrigálja magát.”

A kutató szerint ez „egy bolygófordulás, 90 fokkal, és emiatt a Föld gyakorlatilag megáll, a Nap közvetlenül – lényegében ugyanazon a ponton marad, olyan melegedést okozva, amilyet még soha nem tapasztaltunk – és a szél és a vizek megtartják a lendületüket, mert lényegében a szél körülbelül 1000 mérföld per órás [1609 kilométer per órás] sebességgel halad az egyenlítőnél, így az elmélet szerint, amikor ez az esemény bekövetkezik, katasztrofális lesz”.

Szakértők cáfolják az elméletet

Világvége-elmélet sokkolja Joe Rogan hallgatóit-2
Az elmélet egyszerűen nem igaz (Kép: Getty Stock Images)

A Media Matters szerint azonban ezek az állítások, amelyek milliós megtekintést értek el a közösségi média platformokon, hamisak, és teljesen hiányzik mögülük a bizonyíték.

Martin Mlynczak, a NASA Langley Kutatóközpont vezető kutatója a The Verge-nek nyilatkozva kijelentette: „Ez teljesen alaptalan. Ha ez történne minden 6500 évben, biztosan látnánk; minden feljegyzésben szerepelne. Az ehhez szükséges energiamennyiség hatalmas. És tudja, nincs semmi, ami ezt elindítaná.”

A szakértő hozzátette: „Az 1000 mérföld per órás szelek már szuperszonikusak. Már csak ebből is látszik, hogy az illető fogalma sincs, miről beszél.” A The Verge megjegyzi, hogy a legerősebb hurrikánszelek is csak körülbelül 160 mérföld per órás sebességet érhetnek el.

A NASA azt is közölte, hogy „nincs bizonyíték arra, hogy a Föld éghajlatát jelentősen befolyásolta volna az utolsó három mágneses mező excursion, sem bármilyen excursion esemény legalább az elmúlt 2,8 millió évben”.

Az elmélet veszélyei és következményei

A Media Matters hozzátette: „Bár nem azzal a céllal írták, hogy alternatív magyarázatot adjon az éghajlatváltozásra, az Ádám és Éva történet keretet ad annak értelmezésére az emberi tevékenységen kívüli magyarázaton keresztül.”

„Ez a narratíva, amely a felelősséget a fosszilis üzemanyagokon alapuló gazdaságunkról az emberi ellenőrzésen kívül eső bolygói erőkre hárítja, klíma-dezinformációként szolgálhat” – figyelmeztetett a szervezet.

A múltban a Föld pályája, a Nap és a kozmikus sugárzás is hasonlóan szolgált alternatív magyarázatként az éghajlatváltozásra. A tudományos konszenzus azonban egyértelmű: az éghajlatváltozást a fosszilis tüzelőanyagok égetése okozza.

A kommentelők között sokan kételkedtek az elméletben. Egy felhasználó így fogalmazott: „Ez az ember összeadott kettőt meg kettőt, és 4 376 241-et kapott.” Egy másik hozzászóló pedig megjegyezte: „Állítólag 6500 évente történik, de már 200 000 éve esedékes.”

Összegzés

A Joe Rogan podcastjében elhangzott világvége-elmélet jól példázza, milyen könnyen terjedhetnek az alaptalan összeesküvés-elméletek a közösségi médiában. Bár az elmélet izgalmasnak tűnhet, a tudományos tények egyértelműen cáfolják. Az eset rávilágít a kritikus gondolkodás és a megbízható források fontosságára a dezinformáció korában.

Exit mobile version