Zoe Saldana érzelmes és meglepő BAFTA-beszéde
A 2025-ös BAFTA-gálán Zoe Saldana elnyerte a legjobb női mellékszereplőnek járó díjat az Emilia Perez című filmben nyújtott alakításáért. Köszönőbeszéde azonban váratlan fordulatot vett, amikor a BBC kénytelen volt cenzúrázni a színésznő szavait.
Érzelmes kezdet és brit humor
Saldana beszédét azzal kezdte, hogy gyermekei kérésére próbál nem sírni. Humorosan megjegyezte, hogy bár sok brit barátja van, tudja, hogy az akcentusa „fájdalmas” lehet számukra. A színésznő hálás volt a BAFTA-nak a lehetőségért, és kiemelte, hogy az Emilia Perez „kreatív kihívás” volt számára.

Transznemű unokaöccsének ajánlott díj
A beszéd legmeghatóbb része azonban nem került adásba. A The Independent beszámolója szerint Saldana a díjat és a filmet transznemű unokaöccsének, Elinek ajánlotta. „Ő az oka – ők az okai – annak, hogy elvállaltam ezt a filmet” – mondta a színésznő. Hozzátette: „A transznemű közösség büszke nagynénjeként mindig ki fogok állni mellettük.”
Trágár befejezés és cenzúra
A beszéd végén Saldana észrevette, hogy lejár az ideje, és ezt meglehetősen szokatlan módon kommentálta: „A francba, a francba, a francba!” – kiáltotta, amit a BBC természetesen kivágott az adásból. A csatorna szóvivője később elmondta, hogy a műsort mindig kis késleltetéssel sugározzák, és szükség esetén szerkesztik a beszédeket, bár igyekeznek megőrizni azok lényegét.

Vitatott film, hiányzó főszereplő
Az Emilia Perez, amelyért Saldana a díjat kapta, megosztó alkotás. Bár 11 Oscar-jelölést kapott, a nézői értékelése mindössze 17% a Rotten Tomatoes oldalon. A film főszereplője, Karla Sofía Gascón nem volt jelen a díjátadón korábbi ellentmondásos kijelentései miatt. A rendező, Jacques Audiard elmondta, hogy nem érti Gascón viselkedését, és sajnálja, hogy a színésznő kárt okoz a stábnak és a többi szereplőnek.
Összefoglaló
Zoe Saldana BAFTA-beszéde jól példázza, hogy még a legnagyobb sztárok is képesek meglepetést okozni a díjátadókon. A színésznő őszinte, érzelmes és helyenként provokatív szavai nemcsak a díjról és a filmről szóltak, hanem személyes üzenetet is hordoztak a transznemű közösség támogatásáról. Bár a BBC cenzúrázta a beszéd egy részét, Saldana üzenete így is eljutott a közönséghez, újabb vitát indítva el a művészi szabadság és a televíziós normák közötti egyensúlyról.