Összefoglaló: Conor McGregor nemi erőszak ügye
Conor McGregor, a UFC sztárja elvesztette a polgári pert, amelyben nemi erőszakkal vádolták, de büntetőeljárás mégsem indul ellene. Az ügyészség döntésének hátterét most hozták nyilvánosságra.
A polgári per eredménye
A dublini felsőbíróság Nikita Hand javára döntött a Conor McGregor ellen indított polgári perben. A 36 éves MMA-harcosnak 250 000 eurós (körülbelül 95 millió forintos) kártérítést kell fizetnie. A bíróság nyolc napon át hallgatta meg a bizonyítékokat, majd három napig tartottak a záróbeszédek, mielőtt az esküdtszék csütörtökön (november 21-én) megkezdte a tanácskozást.
Hand azzal vádolta McGregort, hogy 2018 decemberében egy dublini hotelben az ágyhoz szorította, háromszor fojtogatta, majd „brutálisan” megerőszakolta és „bántalmazta”. McGregor tagadta a vádakat, de a bíróság végül Hand javára döntött.
Miért nem indul büntetőeljárás?
Sokakat foglalkoztat a kérdés, hogy miért nem indul büntetőeljárás McGregor ellen a súlyos vádak ellenére. A Legfőbb Ügyészség (DPP) már 2020-ban úgy döntött, hogy nem emel vádat az ügyben.
A MailOnline és a The Journal beszámolói szerint a tárgyalás során az esküdtszéknek elmagyarázták a döntés hátterét. Claire Loftus, a korábbi legfőbb ügyész kétszer is arra a következtetésre jutott, hogy a vádhatóság nem tudná „kétséget kizáróan bizonyítani”, hogy bűncselekmény történt.
Az ügyészség levelében ez állt: „Több bűncselekményt is megvizsgáltunk, köztük a nemi erőszakot és a súlyos testi sértést. A vádhatóságnak kétséget kizáróan kell bizonyítania, hogy a gyanúsított elkövette a bűncselekményt. A gyanúsítottnak nem kell bizonyítania ártatlanságát.”
A döntés utóélete
Hand később vitatta a döntést a Dublin Rape Crisis támogatásával, azt állítva, hogy úgy érzi, „másként kezelik, mint más áldozatokat” McGregor ismertségének köszönhetően. Loftus egy újabb levélben megerősítette az eredeti döntést, hozzátéve, hogy Hand rendőrségi vallomásai és az éjszakáról készült biztonsági kamerafelvételek nem lennének elegendőek az elítéléshez.
A polgári per lezárása után Hand kijelentette, hogy igazolva érzi magát az ítélet által, és reméli, hogy ez emlékezteti a szexuális bántalmazás túlélőit, hogy „továbbra is küzdjenek az igazságszolgáltatásért”. McGregor egy azóta törölt közösségi média bejegyzésben közölte, hogy fellebbezni kíván az ítélet ellen.
Összegzés
Az ügy rávilágít a nemi erőszak esetek összetettségére és a bizonyítás nehézségeire. Bár a polgári bíróság Hand javára döntött, a büntetőjogi felelősségre vonáshoz szükséges magasabb bizonyítási küszöb nem teljesült. Az eset továbbra is megosztja a közvéleményt, és vitákat generál az igazságszolgáltatás hatékonyságáról a hasonló ügyekben.